Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8d975461-4faa-4be9-934a-5b4ff45c6333.jpg Pomorskie na podium innowacyjności. Zajęliśmy trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu

Pomorskie na podium innowacyjności. Zajęliśmy trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu

Fot. ©Depositphotos/Jut_13

Wyprzedzamy już Dolny Śląsk i Wielkopolskę. Niewiele brakuje nam do Małopolski. Takie są wyniki rankingu „Indeks Millenium 2018".

 

Dwa pierwsze miejsca zajęły, podobnie jak w 2017 roku, województwa mazowieckie oraz małopolskie. Trzeci stopień podium zajęło Pomorze.

 

Silna piątka

Inwestycje w szeroko pojęte innowacje technologiczne stają się jednym z głównych motorów napędowych rozwoju państw i poszczególnych regionów. – Kończy się czas, kiedy polskie i pomorskie firmy mogły konkurować z innymi niskimi kosztami pracy. Wynagrodzenia w naszym kraju rosną, a do tego wyraźnie zaczyna brakować rąk do pracy. Teraz dla firm ważne są innowacyjne technologie, cyfryzacja i automatyzacja oraz inwestowanie we własne patenty – komentuje Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Najbardziej innowacyjne województwa w Polsce to niezmiennie: mazowieckie, małopolskie, pomorskie, dolnośląskie i lubelskie. – Regiony te łączy silnie rozwinięta przedsiębiorczość, dobrze rozbudowana baza naukowa, wykształceni pracownicy oraz, co bardzo ważne, stosunkowo wysoki poziom życia – zaznacza Mikołajczyk.

 

Pomorskie awansuje

Z wszystkich 16 polskich województw pomorskie uplasowało się na trzecim miejscu.  Nasz region poprawił swoje lokaty w kategorii wydatków na badania i rozwój oraz liczbę zatrudnionych w tym sektorze. Co ciekawe, wzrosła również liczba rejestrowanych patentów, których było  49. To w dalszym ciągu stanowczo za mało. Pod tym względem daleko nam, choćby do województwa lubelskiego czy śląskiego.

Czemu zawdzięczamy taką dobrą ogólną pozycję? – Po pierwsze, Pomorze to bardzo silny ośrodek akademicki. Nasi mieszkańcy należą również do najbardziej przedsiębiorczych w Polsce. Ważne też jest to, że na Pomorzu wydatki na badania i rozwój to przede wszystkim wydatki przedsiębiorstw, a nie jak to ma miejsce w innych częściach Polski, wydatki pokrywane ze środków publicznych. Wreszcie, od lat z sukcesem, między innymi dzięki naszej inicjatywie Invest in Pomerania, przyciągamy inwestorów zewnętrznych, którzy przynoszą ze sobą kulturę nastawienia na innowacje. Dodać trzeba do tego wyróżniającą Pomorzan zdolność do oddolnego współdziałania, na której opiera się m.in. koordynowany przez samorząd województwa proces Inteligentnych Specjalizacji, gdzie biznes i naukowcy wspólnie poszukują luk na rynku, które można wypełnić pomorskimi innowacjami. Na koniec warto wspomnieć, że jesteśmy jedynym polskim regionem, w którym samorząd województwa uruchomił na korzystnych warunkach specjalną pożyczkę dla firm z przeznaczeniem na projekty badawczo-rozwojowe – tłumaczy dyrektor Mikołajczyk.

 

Ranking innowacyjności

Analitycy badając poszczególne województwa wzięli pod uwagę sześć aspektów. Było to między innymi stopień edukacji policealnej, liczba zgłoszonych patentów czy wysokość wydatków na badania i rozwój. Zmierzona została również wydajność pracy, czyli przychód wygenerowany przez pracownika. Badanie zostało przeprowadzone przez analityków Banku Millenium.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.