Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pomorskie na czwartym miejscu najefektywniejszych regionów w Europie. Lepsze są tylko Londyn, Sztokholm i Budapeszt

Pomorskie na czwartym miejscu najefektywniejszych regionów w Europie. Lepsze są tylko Londyn, Sztokholm i Budapeszt

Kanał portowy i stocznia w Gdańsku

Amerykański Milken Institute przygotował ranking najdynamiczniejszych dużych miast i regionów w Europie. W pierwszej dziesiątce zestawienia „Top 20 best-performing cities Europe 2017: large regions" znalazły się dwa Polskie regiony: Pomorze i Dolny Śląsk.

 

Przy tworzeniu rankingu oceniano strategie rozwoju poszczególnych regionów. Na pozycję w tabeli miały przede wszystkim wpływ decyzje inwestycyjne, wzrost liczby miejsc pracy, zarobków czy poziomu produkcji.

 

Pomorskie tuż za podium

Na tak wysoką pozycję województwa pomorskiego (czwarte miejsce) w rankingu wpłynął przede wszystkim drugi najszybszy wzrost zatrudnienia w lata 2011-2016 (o 19 proc.) w całej Europie.

– Taka pozycja województwa pomorskiego w rankingu najefektywniejszych europejskich regionów cieszy, ale nie dziwi – mówi Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Jesteśmy regionem, w którym dobrze się żyje i dobrze pracuje, różnorodnym kulturowo i terytorialnie, otwartym i ciekawym. Pomorzanie wyróżniają się przedsiębiorczością. Codziennie w naszym województwie zakładanych jest ponad 95 nowych firm. Wyraźnie widać też trend wzrostu aktywności zawodowej mieszkańców, co oznacza, że coraz więcej Pomorzan chce pracować i coraz łatwiej może tę pracę znaleźć. Pomorskie jest liderem zarówno w skali kraju, jak i wśród regionów europejskich w zakresie wzrostu liczby mieszkańców aktywnych zawodowo. Należy podkreślić również, że sytuacja migracyjna ludności w regionie należy do jednych z najlepszych w Polsce. Saldo migracji wewnętrznych rośnie i plasuje Pomorskie na trzeciej pozycji w kraju – dodaje dyrektor Witkowska.

Kolejnym wymienionym argumentem za tym, że Pomorskie zajmuje tak wysoką pozycję w rankingu był 6. w Europie największy wzrost zarobków w ostatnich latach. Ponadto, wpływ na dynamiczny rozwój naszego województwa ma także szkolnictwo wyższe. Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański wykształcili wielu znakomitych inżynierów i pracowników, których osiągnięcia przyspieszają efektywność regionu. Uwadze Milken Institute nie umknął też Port Morski w Gdańsku, który jest jednym z największych portów nad Bałtykiem.

 

Best-Performing Cities Europe 2017

 

Cztery regiony z Polski w europejskim rankingu TOP 20

Na szóstym miejscu w rankingu „Best-performing Cities in Europe” znajduje się województwo Dolnośląskie z Wrocławiem. Na 17. miejscu znalazło się województwo wielkopolskie. Milken Institute zwrócił uwagę na wysoki wzrost wynagrodzeń (piąty w Europie w latach 2008-2013) oraz na bardzo wysoki wzrost usług z dziedziny informatycznej i motoryzacyjnej (tutaj największy wpływ miała firma Solaris). Pierwszą dwudziestkę rankingu zamyka województwo małopolskie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.