Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pomorskie dla Zdrowia w Gdyni. Głównymi problemami są nadwaga i zbyt wysoki poziom cukru, 84 osoby wymagają opieki medycznej

Pomorskie dla Zdrowia w Gdyni. Głównymi problemami są nadwaga i zbyt wysoki poziom cukru, 84 osoby wymagają opieki medycznej

Pomorskie dla Zdrowia w Gdyni_kolejka do badań

Można było zmierzyć ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu, poddać się spirometrii, a także zbadać krew w celu wykrycia przeciwciał anty – HCV. Pulmonolog i onkolog udzielali bezpłatnych porad. W Gdyni przebadano 559 osób, a 84 z przebadanych miało nieprawidłowe wyniki. Odbył się też specjalny bieg promujący profilaktykę raka piersi.

 

Pomorskie dla Zdrowia odbyło się na skwerze Arki Gdynia. Można było skorzystać z badań i konsultacji medycznych, który udzielali specjaliści Szpitali Pomorskich.

 

U 15 proc. pacjentów wykryto odchylenia od normy

Pomimo nienajlepszej pogody oraz długiej kolejki oczekujących, było wielu chętnych do sprawdzenia stanu zdrowia. Pacjenci czekali na badania i konsultacje medyczne kołysząc się w rytmie muzyki. W niedzielę, 19 maja specjaliści zbadali 559 osób. Personel pielęgniarski wykonał 403 badania. Najwięcej pacjentów sprawdzilo, czy ma  wirusa zapalenia wątroby typu C (75 osób). Co ważne, we krwi żadnej z badanych osób nie wykryto przeciwciał anty – HCV. Natomiast z pomiaru ciśnienia, cukru we krwi, cholesterolu i BMI skorzystało po 73 chętnych. Najpoważniejszym problemem zdrowotnym okazała się nadwaga – aż 24 osoby powinny schudnąć. Zbyt wysoki poziom cukru miało 16 badanych, a po 13 nieprawidłowe ciśnienie i cholesterol. Spirometrię wykonano u 36 pacjentów, a u siedmiu wynik odbiegał od normy.

Z porad specjalistów skorzystało 156 chętnych. Największym powodzeniem cieszyły się konsultacje onkologiczne, podczas których badano paniom piersi. Skorzystało z nich 120 osób, a u sześciu z nich wykryto nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki. Porad udzielał też pulmonolog, który rozmawiał z 36 pacjentami, wyniki siedmiu z nich budziły wątpliwości. Oblegane było też stoisko z fantomami, na którym wolontariuszki ze Stowarzyszenia Amazonek Gdyńskich uczyły, jak prawidłowo badać piersi.

 

Bieg z przesłaniem

Po raz piąty półtora tysiąca biegaczek opanowało gdyński bulwar. Najszybciej pobiegła Alicja Misiak z czasem 18:42. Przed startem uczestniczki biegu rozgrzewał trener zumby Nikodem Kotewicz. Bieg był manifestem dla zdrowych piersi uświadamiającym, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Gdyński bieg to trzecia z ośmiu imprez, jakie odbywają się od kwietnia do października. Trasa biegu wiodła bulwarem nadmorskim. Uczestniczki miały do pokonania dwie pętle o dystansie ok. 5 km.
W miasteczku biegowym było też stoisko producenta bielizny sportowej firmy Anita z przymiarkami i poradami brafitterskimi. Panie dowiadywały się, jak prawidłowo dobrać bieliznę.  

Kolejne Pomorskie dla Zdrowia odbędzie się w Dzień Dziecka na parkingu między Szpitalem im. Mikołaja Kopernika a Urzędem Miejskim w Gdańsku w sobotę, 1 czerwca 2019 r. Porad udzielą specjaliści z Copernicusa.

 

Fot. UMWP

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.