Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pomorskie dla Zdrowia. Nie zdążyłeś do tej pory – masz szansę przebadać się bez kolejki w czasie zlotu Kociewiaków

Pomorskie dla Zdrowia. Nie zdążyłeś do tej pory – masz szansę przebadać się bez kolejki w czasie zlotu Kociewiaków

Stoisko Pomorskiego dla Zdrowia w Słupsku

Podczas kociewskich Walnych Plachandrów w Piasecznie w sobotę, 25 sierpnia będzie można skorzystać z konsultacji u dermatologa, onkologa i pneumologa. Będzie można m.in. zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Wszystko za darmo.

 

Podczas siódmego wydarzenia w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia porad udzielą pracownicy szpitali specjalistycznych w Kościerzynie i Prabutach oraz Copernicusa.

 

Co będzie się działo?

Podczas Piaseczno Folklor Festiwal, w ramach programu zdrowa wątroba, będzie można wykonać badanie krwi w celu wykrycia przeciwciał anty – HCV. To najlepszy sposób na potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia wirusem HCV odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby (WZW C, żółtaczka typu C).

Będzie można też m.in. zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru oraz poddać się spirometrii (badanie objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego). Pacjenci skorzystają również z konsultacji onkologicznych i pulmonologicznych. Dermatolog sprawdzi występujące na ciele znamiona.

Nie zabraknie edukacji. Pielęgniarki na specjalnych fantomach pokażą, jak każda kobieta, co miesiąc powinna badać piersi.

 

Pomorskie dla Zdrowia to letnia akcja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Będzie można od ręki przebadać się u specjalistów.

Kolejne Pomorskie dla Zdrowia podczas dożynek wojewódzkich w Krokowej w niedzielę, 16 września 2018 r.

 

Pierwszy taki zlot

Walne Plachandry, czyli zlot Kociewiaków, odbywają się po raz pierwszy. Impreza ma integrować Kociewiaków mieszkających w trzech powiatach świeckim, tczewskim i starogardzkim. W programie m. in.: występy zespołów folklorystycznych, turniej powiatów, a w nim konkursy kulinarne, wiedzy o Kociewiu i gwarowe. Będą też stoiska z regionalnymi potrawami, rękodziełem i sztuką ludową. Impreza odbywa się w Sanktuarium Matki Bożej Piaseckiej w związku  z obchodami pięćdziesięciolecia ukoronowania koronami papieskimi figury Matki Bożej Piaseckiej Władczyni Kociewia. Wydarzenie ma być organizowane co roku w innym powiecie, w tym roku w tczewskim, w przyszłym – w starogardzkim, za dwa lata – w świeckim.

 

Pomorskie dla Zdrowia podczas Piaseczno Folklor Festiwal

  • 25 sierpnia 2018 r., sobota, godz. 11.30-16.30
  • Studzienka w Piasecznie

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.