Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pomorski Ośrodek Terapii Laserowej im. Fundacji Polsat w Copernicusie już po remoncie. To największa tego typu placówka w Polsce

Pomorski Ośrodek Terapii Laserowej im. Fundacji Polsat w Copernicusie już po remoncie. To największa tego typu placówka w Polsce

Otwarcie przebudowanego Pomorskiego Ośrodka Terapii Laserowej im. Fundacji Polsat

Ośrodek w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku działa od 2013 r. Uroczyste otwarcie w nowo wyremontowanych pomieszczeniach odbyło się 2 czerwca 2018 r. Inwestycja kosztowała ponad 2,5 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł pochodziło z budżetu spółki Copernicus, a resztę ok. 1 mln zł przekazała Fundacja Polsat.

 

W ośrodku leczone są anomalie naczyniowe i blizny. Placówka ma siedem laserów i trzy sale umożliwiające całodobową opiekę nad małymi pacjentami.

 

Leczą blizny i anomalie naczyniowe

Pomorski Ośrodek Terapii Laserowej im. Fundacji Polsat to miejsce, w którym leczeni są mali pacjenci głównie z wrodzonymi anomaliami naczyniowymi. Przede wszystkim w zakresie skóry i tkanki podskórnej, ale też np. w obrębie twarzoczaszki: warg, języka, podniebienia, powiek i spojówki oka. Chodzi też o zmiany w obrębie tułowia, kończyn czy narządów płciowych. Ośrodek zajmuje się również kompleksowym leczeniem blizn, zwłaszcza tych pooparzeniowych. W centrum wykonuje się laserową ablację wrastających paznokci, szczególnie w przypadkach powikłanych i nawrotowych.

Dotychczas wykonano 2,1 tys. procedur laserowych. Pod opieką ośrodka jest prawie dwa tysiące pacjentów z różnego rodzaju anomaliami naczyniowymi. W ciągu roku leczonych jest od 200 do 300 osób.

W Polsce jest kilka ośrodków specjalizujących się w laseroterapii m.in. w Olsztynie, Białymstoku, Lublinie, Katowicach, Poznaniu, Warszawie, Łodzi i Kielcach.

Fundacja Polsat w 2013 r. pomogła ośrodkowi i sfinansowała zakup czterech laserów oraz specjalistycznego sprzętu  medycznego o łącznej wartości 750 tys. zł. – Fundacja Polsat od 21 lat nieprzerwanie czyni wysiłki, by poprawić sytuację zdrowotną najmłodszych pacjentów w Polsce. Finansujemy liczne zabiegi, leki oraz terapie, jak również sponsorujemy remonty i modernizacje palcówek medycznych – komentuje Krystyna Aldridge-Holc, prezes Fundacji Polsat. – Pomorski Ośrodek Terapii Laserowej to miejsce szczególne. Dzieci z wadami wrodzonymi, przykurczami, naczyniakami czy oparzeniami mogą otrzymać wszechstronną pomoc w jednym miejscu. Cieszymy się, że dzięki remontowi wiodący Ośrodek laseroterapii w kraju, może pomagać dzieciom nie tylko z Pomorza, lecz z całego kraju – dodaje Aldridge-Holc.

 

Przyjmą więcej pacjentów w lepszych warunkach

W ramach projektu przeprowadzono roboty budowlano-instalacyjne. Są nowe meble m.in.: duże i małe łóżka oraz szafki przyłóżkowe. Dla ośrodka kupiono m.in.: laser, stół operacyjny, kardiomonitor, pulsoksymetr, lampę operacyjną podwójną oraz pompy strzykawkowe.

Ośrodek laserowy potrzebował nowych pomieszczeń z częścią łóżkową. Chodziło o umożliwienie jednodniowej hospitalizacji większej liczbie pacjentów, gdyż przeważająca część wykonywanych zabiegów wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Przed remontem wszystkie zabiegi były wykonywane w jednym pomieszczeniu. Dzieci po zabiegach, które musiały zostać w szpitalu, były przewożone na inne piętro, do kliniki chirurgii i urologii dzieci i młodzieży. Po modernizacji są trzy sale chorych umożliwiające pacjentom pobyt na oddziale.

– Cieszy mnie, że działający w Szpitalu im Mikołaja Kopernika w Gdańsku ośrodek został przebudowany i zmodernizowany – mówi Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Samorząd województwa od lat dba o poprawę standardów w naszych placówkach. To wyraz troski o bezpieczeństwo i zdrowie leczonych osób. Jestem przekonany, że ta wspólna inwestycja marszałkowskiej spółki leczniczej Copernicusa i Fundacji Polsat przyczyni się do poprawy komfortu małych pacjentów. Kilkaset osób w ciągu roku, których przyjmuje Pomorski Ośrodek Terapii Laserowej dowodzi, że istnienie tego typu placówki na Pomorzu jest niezbędne, a wykwalifikowany personel medyczny i nowoczesny sprzęt dają dzieciom szansę na skuteczną terapię. Przykład tej współpracy pokazuje, że razem można więcej – wyjaśnia  wicemarszałek Orłowski.

– Nowy oddział stwarza godne, europejskie warunki dla naszych małych pacjentów – mówi prof. Piotr Czauderna, kierownik oddziału chirurgii i urologii dzieci i młodzieży GUMed.

W ośrodku leczeni są pacjenci z całego kraju. Lepsze warunki przyczynią się do zwiększenia liczby leczonych pacjentów o około 20 proc. oraz podniesienia poziomu bezpieczeństwa znieczulenia ogólnego (wyciąg gazów, brak potrzeby wożenia pacjentów bezpośrednio po znieczuleniu ogólnym po piętrach itd.).

Rozbudowa centrum przyczyni się do swobodnego umieszczenia powiększającej się liczby sprzętu. Chodzi też o to, że laseroterapia ma coraz więcej zastosowań w leczeniu różnych schorzeń. Pomorski ośrodek jest najlepiej wyposażoną placówką w Polsce, posiada siedem laserów. Każdy generuje określoną długość fali i ma zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń.

– Ważne jest posiadanie tak dużego spectrum laserów, ponieważ są to urządzenia, które mają bardzo wąskie zastosowanie w leczeniu danego typu anomalii naczyniowych lub innego rodzaju wad wrodzonych i zmian chorobowych – tłumaczy prof. Czauderna.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.