Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pomorski Broker Eksportowy ma już dwa lata. W tym czasie pomógł 600 firmom wejść na zagraniczne rynki

Pomorski Broker Eksportowy ma już dwa lata. W tym czasie pomógł 600 firmom wejść na zagraniczne rynki

Pomorski Broker Eksportowy.

W ciągu dwóch lat Pomorskie Broker eksportowy na pomoc firmom przeznaczył 4,5 mln zł. Chodzi m.in. o granty i dofinansowanie udziału w targach i zagranicznych misjach handlowych. Agencja Rozwoju Pomorza podsumowała dwa lata funkcjonowania nowatorskiego projektu gospodarczego.

 

Pomorski Broker Eksportowy to efekt podpisanej dwa lata temu umowy pomiędzy samorządem województwa pomorskiego a Agencja Rozwoju Pomorza (ARP). Partnerami projektu są: Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Pomorski Park naukowo-Technologiczny, Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość oraz Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter i InvestGDA.

 

Wsparcie dla pomorskich firm

Pomorski Broker Eksportowy wspiera regionalne firmy w działalności na zagranicznych rynkach. Pomaga głównie małym i średnim przedsiębiorstwom. – Wynik pomorskiego eksportu jest w miarę zadowalający. Małe i średnie przedsiębiorstwa mają w nim jednak zbyt mały udział. Pomorski Broker ma to zmienić – opowiada Katarzyna Matuszak, dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorczości ARP. W 2017 roku zakończył się pierwszy konkurs grantów dla przedsiębiorców. 4,5 mln zł. zostało przekazanych 120 pomorskim firmom. –  Obecnie trwa nabór w drugim konkursie, w którym do podziału jest prawie 6,5 mln zł. Projekt będziemy realizować do 2023 roku – dodaje dyrektor Matuszak  

 

Targi i misje gospodarcze na całym świecie

Już 51 firm wzięło udział  międzynarodowych wydarzeniach gospodarczych w ramach brokera eksportowego. Firmy wystawiają się pod wspólną marką województwa pomorskiego. Na wyjazdy można uzyskać dofinansowanie. Czasem pokrywa ono nawet 50 proc. kosztów. Przedsiębiorcy z branży stoczniowej i spożywczej wyjechali między innymi do Niemiec, Kanady, Chin czy Japonii. Jeszcze w 2018 roku planowana jest pomorska misja gospodarcza do Stanów Zjednoczonych i Kanady, w której uczestniczyć będą firmy telekomunikacyjne. Planowane jest również pomorskie stoisko branży farmaceutycznej i biotechnologii na targach w Hiszpanii. 

Pomorskie stoisko na targach Hanover Messe 2017. Fot. mat. prasowe ARP.

 

Spotkania z ekspertami i nie tylko

Tematy poruszane na spotkaniach i seminariach są odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców. Odbyła się na przykład konferencja poświęcona prowadzeniu interesów i promocji własnych pomysłów i usług w Afryce. Uczestniczyli w niej zarówno przedsiębiorcy, jak i ambasadorzy kilku afrykańskich krajów. Dużym zainteresowaniem cieszą się seminaria poświęcone Chinom. Według ARP we wszystkich dotychczasowych spotkaniach biznesowych uczestniczyło ponad 800 osób.

 

Broker dla wszystkich

Projekt skierowany jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Brokerzy bezpłatnie doradzają jak rozwinąć eksport. Co ważne, założenia projektu są elastyczne. – Nasz projekt stale się rozwija. Na spotkaniach przedsiębiorcy zgłaszają różne potrzeby, a my staramy się na nie reagować – zaznacza Katarzyna Matuszak.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.