Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pomorska żeglarka ze złotym medalem. Marszałek Struk gratuluje Irminie Mrózek-Gliszczyńskiej: „Jestem dumny”

Pomorska żeglarka ze złotym medalem. Marszałek Struk gratuluje Irminie Mrózek-Gliszczyńskiej: „Jestem dumny”

Irmina Mrózek Gliszczyńska oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

Złoty medal na żeglarskich mistrzostwach świata zdobyła osada jachtu POL11 - Irmina Mrózek-Gliszczyńska z Chojnic oraz Agnieszka Skrzypulec ze Szczecina.

 

Żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie 470 rozgrywane były w Salonikach na wodach Morza Egejskiego. Załogę POL11 stanowiły Irmina Mrózek-Gliszczyńska, zawodniczka Chojnickiego Klubu Żeglarskiego oraz Agnieszka Skrzypulec z HOM Szczecin.

 

Gratulacje od marszałka

–  Jestem dumny i bardzo cieszę się z tego niebywałego sukcesu – takimi słowami Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego pogratulował Irminie Mrózek-Gliszczyńskiej złotego medalu. Po raz pierwszy w historii, polska ekipa wygrała regaty w olimpijskiej klasie 470. Sukces jest o tyle ważny, że chojniczanka w zeszłym sezonie zmagała się z kontuzją, a greckie mistrzostwa były jej trzecim startem w tym sezonie. – Mam nadzieję, że to osiągnięcie przyczyni się do popularyzacji żeglarstwa i dzięki temu województwo pomorskie będzie kuźnią przyszłych żeglarskich medalistów – dodał marszałek Struk.

 

Mistrzostwa na Morzu Egejskim

Polska załoga przez całe zawody kontrolowała sytuację. W każdym z wyścigów POL11 kończył rejs w czołówce. W efekcie tego, na starcie medalowego wyścigu, Polki miały zagwarantowany co najmniej srebrny medal. Co prawda nie udało się go wygrać, ale fantastyczna postawa i zaangażowanie przyniosły efekt w postaci pierwszego miejsca w klasyfikacji ogólnej. Na drugim miejscu zawody ukończyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh Mcintyre na jachcie GBR321, a na trzecim pływające na jachcie SLO64 Tina Mrak i Weronika Macarol ze Słowenii. 

 

Klasa 470

Jest to klasa regatowa jachtów. Jednostki są dwuosobowe. Mają długość prawie 5 metrów. Jachty są trzyżaglowe o łącznej powierzchni płótna 25 metrów kwadratowych. Od 1976 roku regaty w tej klasie są dyscypliną olimpijską. Rozgrywane są również coroczne mistrzostwa świata kobiet oraz mężczyzn.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.