Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/799845c4-b79c-4b64-8556-3eb773f82827.jpg Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna na „szóstkę”. Rekordowy rok 2016

Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna na „szóstkę”. Rekordowy rok 2016

Mat. prasowy UMWP

W 2016 r. Pomorze odwiedziło około 9 milionów turystów. Widoczne są efekty coraz bardziej rozbudowanej oferty turystycznej oraz promocji naszego regionu w kraju i zagranicą.

 

– Cieszę się, że rok wytężonej pracy i zrealizowane cele znalazły uznanie wśród członków PROT, a Zarząd otrzymał jednogłośnie absolutorium za rok 2016 – informuje Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Nasza współpraca z branżą turystyczną, opierająca się na partnerach PROT, uznawana jest za modelowy przykład zarządzania turystyką.

 

Sezon turystyczny na Pomorzu trwa cały rok

PROT już od 10 lat systematycznie wdraża pomysły promujące markę Pomorskie na rynku krajowym i zagranicznych. Według ostatnich szacunków w 2016 r. nasz region odwiedziło około 9 mln turystów, co stanowi rekord pod względem liczby przyjazdów. Województwo pomorskie znajduje się w czołówce najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. W sezonie rezerwacji pobytów należało dokonywać ze znacznym wyprzedzeniem.

Zwiększa się też liczba zwiedzających obiekty biletowanego wstępu. W minionym roku tylko z 30 największych atrakcji regionu skorzystało ponad 5,6 mln osób. W czołówce są: molo w Sopocie (1,08 mln osób), Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (922 tys. osób) oraz Muzeum Zamkowe w Malborku (518 tys. osób).

– Sezon turystyczny na Pomorzu to już nie tylko lato i wypoczynek na plaży. Szeroka oferta turystyki aktywnej: rowerowej, kajakowej, żeglarskiej i jeździeckiej, a także zdrowotnej oraz kulturowej powoduje, że turyści odwiedzają nas przez cały rok – podkreśla dyrektor Chełkowska.

Nie słabnie zainteresowanie usługami luksusowymi, promowanymi pod hasłem Pomorskie Prestige, takimi jak: golf & yachting, amber & design, spa & medical, shopping & lifestyle. Jednakże to turystyka kulinarna wciąż stanowi jeden z wiodących trendów motywujących do przyjazdu na Pomorze. Potencjał Gdańska i całego regionu pomorskiego w tym zakresie jest niezaprzeczalny.

Swoją obecność w turystyce zaznacza także kierunek zwany slowlife tourism. Dopełnia on ofertę wypoczynku na obszarach wiejskich, pozwalając tym samym rozwinąć pakiet usług świadczonych przez gospodarstwa agroturystyczne oraz promować tradycje lokalne i kulturę ludową.

 

Pomorskie przyciąga turystów z zagranicy

Niezmiennie jednym z kluczowych obszarów działalności PROT jest promocja zagraniczna oraz budowanie marki naszego regionu. Pomorze przyciąga turystów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. W minionym roku gdańskie lotnisko obsłużyło ponad 4 mln pasażerów, a przewoźnicy promowi Stena Line i Polferries blisko 1 mln pasażerów. 

Jedną z najliczniejszych grup odbiorców pomorskiej oferty turystycznej stanowią Skandynawowie. Z połączeń lotniczych do Gdańska z Norwegii i Szwecji skorzystało w 2016 r. ponad 512 tys. osób, a dynamika wzrostu sięgnęła ponad 25 proc. Obserwowany jest także stały wzrost zainteresowania Gdańskiem i Pomorzem wśród chińskich i japońskich turystów.

– Autorskie relacje naszych gości upowszechniają pozytywny wizerunek Pomorskiego na całym świecie, dzięki takim mediom, jak publikacje w znanych czasopismach, reportaże w zagranicznych kanałach telewizyjnych i w internecie – dodaje dyrektor Chełkowska.

Przykładowo rok 2016 przyniósł jedną z cenniejszych publikacji w „The Times”, rekomendującą Gdańsk i region pomorski jako miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Dziennikarze docenili nie tylko urok metropolii, ale również byli pod wrażeniem pasa nadmorskiego, kuchni oraz atmosfery tego miejsca. Gdańsk znalazł się także w pierwszej trójce rekomendowanych miejsc do odwiedzenia w ramach konkursu „European Best Destination 2017″, deklasując takie miasta jak Barcelona czy Londyn.

 

Raport z działalności PROT w 2016 r. dostępny jest TUTAJ.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.