Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pomorska młodzież będzie latać dronami. Specjalne kursy dla uczniów szkół zawodowych

Pomorska młodzież będzie latać dronami. Specjalne kursy dla uczniów szkół zawodowych

Fot. pixabay.com

95 uczniów z Pomorza zdobędzie licencję operatora bezzałogowców. Poznają teoretyczne podstawy prawa lotniczego oraz nauczą się praktycznej umiejętności pilotażu.

 

Zajęcia będą realizowane w całym województwie. Po kursie uczniowie będą mogli przystąpić do państwowego egzaminu w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

 

Drony to przyszłość

We współczesnym świecie drony są coraz bardziej powszechne i stosowane są nie tylko jako narzędzie sportowe i rozrywkowe.  – Potwierdzają to dane, jakie otrzymujemy od pracodawców i służb zatrudnienia. Dotyczy to trzech zawodów: technik informatyk, technik mechatronik i technik budownictwa. W kluczowych dla Pomorza gałęziach gospodarki takich, jak elektronika czy budownictwo drony będą coraz bardziej powszechne – informuje Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Na przykład bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są w geodezji, gdzie sprawdzają i wytyczają granic działek oraz w budownictwie do sprawdzania stanu dachów czy kominów. Stąd właśnie pomysł zorganizowania szkoleń dla operatorów dronów – dodaje.

 

Latać dronem nie każdy może

Aby zostać operatorem bezzałogowego statku powietrznego trzeba posiadać stosowne uprawnienia. Egzaminy przeprowadza Urząd Lotnictwa Cywilnego. Kursy mogą organizować tylko certyfikowane jednostki. – Program szkolenia jest opracowany przez ULC i może być realizowany tylko przez wykonawcę wpisanego na listę urzędu. W Polsce mamy 54 takie jednostki, w naszym województwie jest ich 6 – opowiada Adam Krawiec.

 

Dla kogo kursy?

Szkolenia będą organizowane w ramach realizowanego przez samorząd województwa pomorskiego programu motywacyjnego dla uczniów szkół zawodowych. – Co ciekawe, uczniowie sami dopytywali o tego rodzaju szkolenia, a my też chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i pasjom młodych ludzi. Zwłaszcza jeśli ich  pasja łączy się z wykonywanym zawodem – mówi dyrektor Krawiec. W kursach weźmie udział 95 uczniów z 11 miejscowości. – Chcieliśmy, aby szkolenia odbywały się nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych ośrodkach. Zarząd Województwa Pomorskiego podjął właśnie uchwałę o rozpoczęciu procedury przetargowej– dodaje. Kursy rozpoczną się niezwłocznie po wyłonieniu wykonawcy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.