Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/31f49965-c2f0-4e97-b55b-227f8c69a2e7.jpg Pomorska Kolej Metropolitalna będzie na prąd. Umowa na elektryfikację linii podpisana

Pomorska Kolej Metropolitalna będzie na prąd. Umowa na elektryfikację linii podpisana

Podpisanie umowy na elektryfikację linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Szybsza i wygodniejsza podróż i bardziej komfortowe pociągi. Do tego nowy przystanek. Tak już za cztery lata będzie wyglądać linia PKM. Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej została podpisana.

 

Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej została podpisana 11 stycznia 2019 r. W uroczystości uczestniczyli marszałkowie Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski.

 

Rozwijamy potencjał PKM

Samorząd województwa pomorskiego konsekwentnie rozwija transport kolejowy. Podpisana dziś umowa to kolejny krok rozwoju systemu PKM. – W 2017 roku uruchomiliśmy przystanki w Gdyni. Dziś zaczynamy elektryfikację, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał linii, którą w 2018 roku przejechało 4 mln pasażerów – zaznacza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Prace związane z elektryfikacją linii będą współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. – Pociągi elektryczne są nie tylko szybsze i pojemniejsze, ale też bardziej ekologiczne – dodaje Struk.  Co ważne, linia PKM jest linią o otwartym dostępie. Oznacza to, ze po elektryfikacji do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku będą mogły dojeżdżać składy dalekobieżne między innymi z Olsztyna i Bydgoszczy.

 

Elektryfikacja linii PKM. Fot. mat. pras. PKM

 

Z prądem do Gdyni i nie tylko

Od samego początku prac projektowych linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej była przewidziana do elektryfikacji. Jednak elektryfikacja tylko linii PKM pomiędzy stacjami Gdańsk Wrzeszcz, Rębiechowo i Gdańsk Osowa była by bez celowa, a trakcja elektryczna kończyła by się ślepo na niezelektryfikowanej linii magistrali węglowej. – Cały czas namawialiśmy Polskie Linie Kolejowe do elektryfikacji linii Gdynia-Kościerzyna. Teraz, kiedy PLK taki projekt już przygotowuje wspólnie zelektryfikujemy obie linie – dodaje Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Z projektem związany jest też zakup dziewięciu nowych elektrycznych składów Impuls. – Już za kilka lat wyjadą one na trasę PKM. Na razie pierwsze Impulsy kursują pomiędzy Słupskiem a Elblągiem – dodaje Świlski.

 

Przystanek PKM Firoga. Fot. mat. PKM

 

Prace rozpoczynają się dziś

Zgodnie z harmonogramem prace powinny zakończyć się w 2023 roku. – Pierwsze robocze spotkania i narady rozpoczynamy już dziś. Chcę też obiecać, że zrealizujemy, to do czego się zobowiązaliśmy – obiecał Andrzej Sas, prezes Biura Projektów Komunikacyjnych z Poznania, które realizować będzie projekt. Do lutego 2020 roku przygotowany będzie projekt budowlany. – Planujemy, że ekipy budowlane wejdą na tory w 2021 roku – dodaje Grzegorz Mocarski, prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

 

Nowa stacja

Wraz z elektryfikacją linii PKM wybudowany będzie nowy przystanek – Gdańsk Firoga. – Budowę tego przystanku przewidzieliśmy już w 2011 roku. Zachowana została rezerwa terenu. Również tunel w ciągu ulicy Szybowcowej został tak zaprojektowany, aby umożliwić w przyszłości wejście na perony – opowiada Grzegorz Mocarski. Z przykrytych charakterystycznymi czerwonymi wiatami peronów korzystać będą pracownicy licznych firm branży IT, które mają siedziby w tzw. „gdańskiej dolinie krzemowej”. – Wzór perforacji na wiatach będzie nawiązywał do informatyki. Również numer przystanku – 6@ będzie się komponować z otoczeniem – dodaje Mocarski.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.