Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Polacy niechętnie jeżdżą koleją. Ale jest jeden wyjątek: województwo pomorskie

Polacy niechętnie jeżdżą koleją. Ale jest jeden wyjątek: województwo pomorskie

Pociąg PKM

W Polsce w ubiegłym roku z kolei skorzystało 292,5 mln pasażerów. To 12 mln osób więcej niż w roku 2015. Na jednego obywatela przypadło średnio 7,6 przejazdu. Średnia europejska wynosi 19 przejazdów. W Polsce tylko województwo pomorskie ma wyższą średnią niż w Unii.

 

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w Polsce najwięcej koleją jeżdżą mieszkańcy województwa pomorskiego. Liczba przejazdów na 1 mieszkańca (wskaźnik wykorzystania) wynosi 23,3. Na drugim miejscu jest województwo mazowieckie – 18,9, na trzecim wielkopolskie – 8,2. Powyżej średniej jest jeszcze województwo dolnośląskie, gdzie wskaźnik wynosi 7,7. W pozostałych województwach poziom wykorzystania jest poniżej średniej krajowej. Najgorzej jest w województwie podlaskim, tam średnia liczba podróży na mieszkańca wyniosła 1,5.

oprac. Urząd Transportu kolejowego

Pociąg musi być atrakcyjna alternatywą dla aut

Zdaniem UTK wysokie wskaźniki województw pomorskiego i mazowieckiego spowodowane są popularnością kolei aglomeracyjnych w tych województwach, które są tam dobrą alternatywą dla zakorkowanych dróg. W pomorskim wskaźniki poprawia też niedawno wybudowana Pomorska Kolej Metropolitalna.

Według urzędu w Polsce istnieje potencjał do zwiększenia liczby pociągów pasażerskich, ale należałoby najpierw efektywnie wykorzystywać dostępny tabor i infrastrukturę. Jednak nawet odpowiednio gęsta, lecz niedostosowana infrastruktura nie ściągnie pasażerów na kolej.

– Najważniejszym czynnikiem zachęcającym do korzystania z kolei jest przemyślana konstrukcja rozkładu jazdy czyli m.in. odpowiednia częstotliwość kursowania pociągów. W przeciwnym razie alternatywą pozostanie jedynie transport drogowy, który jest nie jest ani tak bezpieczny ani tak ekologiczny jak kolej – ocenia Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Rekordowa liczba pasażerów PKM

W marcu 2017 r. liczba pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej po raz pierwszy przekroczyła 250 tys. Na samym kościerskim odcinku PKM wzrost liczby pasażerów w pierwszym kwartale 2017 r. wyniósł aż 30 proc., a na kartuskim blisko… 50 procent. To przede wszystkim zasługa nowego, dobrze skonstruowanego i dopasowanego do potrzeb pasażerów rozkładu jazdy.

 – Dane jednoznacznie pokazują, że rozszerzenie w grudniu 2016 r. przez samorząd województwa pomorskiego oferty przewozowej na linii PKM, o przyspieszone pociągi z Kościerzyny do Trójmiasta oraz atrakcyjniejszy nowy rozkład jazdy dla mieszkańców powiatu kartuskiego przyniosły bardzo dobre efekty – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk. – Od momentu uruchomienia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w 2015 r. to właśnie regionalna część projektu PKM rozwija się najdynamiczniej. Dzięki temu udało nam się przybliżyć komunikacyjnie Trójmiasto dla dużej części mieszkańców powiatów kartuskiego i kościerskiego.

Pociągiem szybciej niż autem

Dzięki nowym połączeniom na trasie PKM mieszkańcy Kartuz mogą dojechać do Gdańska Głównego w niecałą godzinę, dojazd z Kościerzyny do Gdańska Wrzeszcza zajmuje nieco ponad godzinę, a np. z Żukowa do Gdańska Wrzeszcza – w przypadku przyspieszonych pociągów z Kościerzyny – jest to już tylko 25 minut. Są to czasy nieosiągalne dla transportu samochodowego, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy przejazd na tych samych trasach samochodem może być nawet dwukrotnie dłuższy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.