Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b9a29b00-f5af-4bc1-ad00-d202b7baf166.jpg Pola Nadziei na Pomorzu. Wrzuć datek, otrzymaj żonkila i wspomóż hospicja

Pola Nadziei na Pomorzu. Wrzuć datek, otrzymaj żonkila i wspomóż hospicja

Dzieci w żółtych koszulkach z tablica pola nadziei

Cztery tysiące wolontariuszy, motocyklowa sztafeta, parada z udziałem zabytkowych samochodów, orkiestry, bębniarzy, szczudlarzy, a wszystko pod znakiem żółtego żonkila – symbolu opieki hospicyjnej. Pola Nadziei zakwitną na Pomorzu w niedzielę, 7 kwietnia 2019 r. Będzie to okazja do wsparcia instytucji, które niosą pomoc osobom terminalnie chorym.

 

Pomorskie hospicja organizują wspólnie akcję po raz ósmy. Na Pomorzu wolontariusze będą kwestować, wręczając darczyńcom za datki żonkile. Dzięki kweście w 2018 r. udało się zebrać 663 225,37 zł.

 

Czym są Pola Nadziei?

– Pola Nadziei to akcja pełna symboliki i pozytywnej energii – mówi Anna Janowicz,  prezes Fundacji Hospicyjnej. – Jest dowodem na społeczną wrażliwość i gotowość do pomagania. Chcemy przekonać wszystkich do wspierania osób z naszego otoczenia, które cierpią lub opiekują się swoimi bliskimi – dziećmi i dorosłymi ­­w domach. Nie powinny być same. Wystarczy niewielki gest, obecność, pomoc w codziennych sprawach. Tym bardziej że osób niesamodzielnych wciąż przybywa, szczególnie w grupie tych najstarszych. Pola Nadziei są coraz bardziej nam potrzebne – wyjaśnia Janowicz.

 

Żółta sztafeta

Żonkilowa Sztafeta wiedzie, jak co roku, od Pucka do Gdańska. Z Pucka (Hospicjum pw. św. Ojca Pio, ul. Dziedzictwa Jana Pawła II 12) o godz. 9.30-9.45 wyruszą jej uczestnicy. O godz. 10.30-10.45  dołaczą się kolejne osoby w Gdyni (Hospicjum im. św. Wawrzyńca, ul. A. Dickmana 6), a o godz. 11.20-11.35 dotrą do Sopotu (Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa, al. Niepodległości 632). W Gdańsku o godz. 11.40-12.10 (parking Ergo Arena, plac Dwóch Mast 1) dołączą samochody. Na Podwalu Staromiejskim (rondo wokół pomnika króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym) dołączą piesi, a z nimi szczudlarze teatru Feta, zespół bębniarski pod przewodnictwem Sławka „Rodrigueza” Porębskiego Taraban, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej i przedstawicielki klubu seniora Motława. Uczestnicy będą zmierzali w kierunku Złotej Bramy, a cała akcja zakończy się na przedprożu Dworu Artusa. Tradycyjnie na zakończenie uczestnicy parady zrobią sobie wspólne zdjęcie przy fontannie Neptuna i zatańczą afrodance z Nandaloo w rytm bębnów „Rodrigueza” i zespołu KuKaKiKe.

Symbolem wydarzenia jest żonkil – kwiat wręczany przez kwestujących wolontariuszy osobom wspierającym hospicja. Wolontariusze są silą napędową akcji. Od rana do wieczora zbierają środki w centrach miast, parkach i na ulicach.

 

Co będzie się działo na Pomorzu?

W samo południe w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku będzie gala wręczenia tytułów honorowych wolontariuszy. Tytuły są przyznawane osobom i instytucjom w sposób szczególny wspierającym działalność organizacji. Wyróżnienia otrzymują też szkoły, które przez cały rok poprzez wolontariat angażują się w wiele akcji na rzecz podopiecznych fundacji. Nagrodzeni wolontariusze o godzinie 13.00 złożą kwiaty przy grobie śp. Pawła Adamowicza w bazylice Mariackiej.

W Gdyni o godz. 11.00 z bulwaru Nadmorskiego w Gdyni wyruszy Żonkilowy Marsz Kijkowy. (zbiórka przy Contrast Cafe). W kościele pw. św. Jerzego pw Sopocie (ul. T. Kościuszki 1 ) o godz. 13.30 odbędzie się koncert chóru pod dyrekcją Antoniego Wanata. Natomiast o godz. 16.00 w Szkole Muzycznej im. Z. Noskowskiego będzie można wysłuchać koncertu charytatywnego – „Filmowe granie na pomaganie”. Ponadto, w Puckim Hospicjum pw. Ojca Pio o godz. 16.00 odbędzie się koncert Karoliny Wojtka oraz o godz. 17.45 projekcja filmu „Malowany motyl”.  

 

Hospicjum to też życie

Celem akcji jest nie tylko zebranie środków na bieżące funkcjonowanie hospicjów, ale także promocja wolontariatu i edukacja dotycząca wsparcia osób u kresu życia. Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Zespoły hospicyjne odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne, ludzkie potrzeby pacjentów bliskości, rozmowy, kierując się hasłem „Hospicjum to też Życie”.

Pola Nadziei w 2019 r. organizują wspólnie: Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci Bursztynową Przystanią oraz Puckie Hospicjum pw. Ojca Pio.

 

Ważne wsparcie

Pomorskie hospicja udzielają opieki dzieciom i dorosłym, zarówno w domach hospicyjnych, gdzie pomoc świadczona jest stacjonarnie, ale także w domach pacjentów. Co roku z ich opieki korzysta ponad 2 tys. pacjentów.  To również okazja do zamanifestowania wsparcia zarówno dla chorych, ich rodzin, a także lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, rehabilitantów, psychologów, którzy towarzyszą podopiecznym każdego dnia. 

Misją hospicjów jest otaczanie troskliwą opieką każdego pacjenta wraz z jego rodziną oraz towarzyszenie im w godnym przeżywaniu trudnego okresu schyłku życia i żałoby po stracie najbliższych. Opieka hospicyjna ma charakter wszechstronny, całościowy. Jej celem jest poprawa jakości życia chorego, łagodzenie bólu i odpowiadanie na jego potrzeby w możliwie najszerszy sposób. Wreszcie po prostu towarzyszenie, obecność.

Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu. Zorganizowała je Fundacja Marie Curie Cancer Care. Ze Szkocji pochodzi zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku, na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.

Polska historia Pól Nadziei zaczęła się w 1998 r. w Krakowie dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 r. akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.