Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pokaż, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Weź udział w 6. Bytowskim Marszu Różowej Wstążki

Pokaż, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Weź udział w 6. Bytowskim Marszu Różowej Wstążki

Trzy uśmiechnięte kobiety w różowych bluzkach

Nauka samobadania piersi, pomiar ciśnienia tętniczego i zapisy na bezpłatne badania USG piersi i cytologie. Już w niedzielę, 9 czerwca 2019 r. odbędzie się 6. Bytowski Marsz Różowej Wstążki im. dr Anny Sinkiewicz. Będzie też odsłonięcie muralu promującego cytologię.

 

Event połączony jest też z video mappingiem związanym z projektem kolonoskopii.

 

Amazonki w słusznej sprawie

Takie akcje są bardzo potrzebne. – Nikogo nie powinno się przekonywać, że badania profilaktyczne są konieczne. Jednak ciągle zbyt późno wykrywane są nowotwory – mówi Halina Juraszczyk, prezes Stowarzyszenia Amazonek w Bytowie. Dlatego stowarzyszenie po raz kolejny, bierze udział w tym wydarzeniu. Chodzi m.in. o USG piersi i cytologie. Amazonki od kilku lat poszerzają ofertę badań. – W ubiegłym roku dzięki wsparciu urzędu miasta udało się sfinansować np. bezpłatne szczepienia dla dziewczynek zapobiegające wirusowi brodawczaka ludzkiego. – Co roku staramy się pozyskać środki od urzędu, starostwa czy sponsorów na kolejne badania – dodaje Juraszczyk.

 

Korowód ulicami Bytowa

W samo południe na placu Krofeya odsłonięty zostanie mural zachęcający do wykonywania badań cytologicznych. O godz. 12.15 z placu wyruszy różowy marsz. Przejdzie ulicami Dworcową, Wojska Polskiego, gen. W. Sikorskiego, 1-go Maja, aby dotrzeć do zamku bytowskiego. Na jego dziedzińcu wypuszczone zostaną różowe balony, symbolizujące radość życia, wsparcie w trudnych chwilach i potrzebę bycia razem.

 

Bezpłatne badania i porady

Na dziedzińcu zamku będzie stoisko bytowskiego szpitala, na którym można zapisać się na bezpłatne badania m.in. USG piersi, cytologię i oznaczenie poziomu markerów nowotworowych (CEA, CA125 i PSA). Termin badania będzie uzgadniany z pacjentem tak, aby każdy mógł skorzystać w dogodnym dla siebie terminie. Większość osób uda się przebadać w ciągu miesiąca. Ponadto, na fantomie chętni nauczą się, jak prawidłowo badać piersi. Na miejscu można będzie skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego oraz poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Dietetyk udzieli porad żywieniowych. A dla osób po chemioterapii będzie makijaż permanentny.

 

Coś dla ducha

Na scenie odbędą się występy młodych artystów Bytowskiego Centrum Kultury (BCK): Pracownia Tańca Symfonia Ruchu z BCK oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Bytów. Będzie stoisko do malowania twarzy i kącik z kolorowankami dla maluchów. Można będzie wziąć udział w loterii fantowej i skorzystać z poczęstunku od sołtysa Mądrzechowa. A o godz. 23.00 na dziedzińcu zamku odbędzie się video mapping 3 D. To widowisko multimedialne zachęcające z kolei do wykonywania kolonoskopii.

Plakat

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.