Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pojadą w szczytnym celu. Największa europejska parada motocyklowa w Trójmieście [MIKOŁAJE NA MOTOCYKLACH]

Pojadą w szczytnym celu. Największa europejska parada motocyklowa w Trójmieście [MIKOŁAJE NA MOTOCYKLACH]

Parada Mikołaje na Motocyklach w 2016 r. Fot. Trójmiejskie Stowarzyszenie Motocyklowe

Ponad 1,5 tys. motocyklistów przebranych za Mikołajów, tysiące uczestników i szczęśliwych dzieci. W niedzielę 2 grudnia 2018 r. Mikołaje na Motocyklach przejadą przez Trójmiasto już po raz 16. Będą zbierać pieniądze na obiady dla dzieci oraz odwiedzać je z prezentami w domach dziecka, szpitalach i placówkach szkolno-wychowawczych.

 

W akcję może włączyć się każdy, a zbiórka pieniędzy już się zaczęła.

 

Jeden motocyklista = 10 obiadów dla dzieci

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę grudnia głównymi drogami Trójmiasta przejedzie przynajmniej 1,5 tys. motocykli. Kierowcy ubrani będą w mikołajowe stroje, a maszyny zyskają świąteczne przebranie. Każdy z uczestników wpłaca cegiełkę o wartości przynajmniej 25 zł, a całkowita kwota zebrana podczas akcji przeznaczona jest na obiady dla dzieci.

– W mieście jest wtedy głośno, główne ulice są zablokowane, a motocykliści palą gumę – mówi Dorota Świeżawska, wiceprezes Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego, organizatora parady. – Jednak robią to w szczytnym celu, dlatego nie warto się na nich denerwować. Każdy z nich wpłaca średnio tyle, ile wystarczy na około 10 obiadów. Nasze stowarzyszenie zbiera pieniądze na dwa cele. Do 24 listopada 2018 przyjmuje wpłaty na konto bankowe, które przeznaczymy na paczki z prezentami dla dzieci ze szpitali i domów dziecka. Natomiast zbiórkę 2 grudnia organizujemy na posiłki dla najbiedniejszych maluchów z ośrodków szkolno-wychowawczych, m.in. w Wejherowie, Tczewie, Bytowie, Człuchowie i Pucku. W zeszłym roku zebraliśmy łącznie prawie 85 tys. zł. W tym roku liczymy na co najmniej powtórzenie tego sukcesu – podkreśla Świeżawska. Już teraz można wpłacać pieniądze na konto akcji lub brać udział w licytacjach gadżetów na Facebooku (szczegółowe dane u dołu strony).

W tym roku parda motocyklistów jedzie ze skweru Kościuszki w Gdyni do Gdańska pod stadion Energi. – Co roku jeździmy tą samą trasą, raz w jednym kierunku, raz w drugim – tłumaczy Dorota Świeżawska. – Jednak tym razem będzie mała zmiana ze względu na remonty w okolicy bursztynowego stadionu. Pod stadion będziemy wjeżdżać od strony ul. Żaglowej – mówi Świeżawska. Przy stadionie od godz. 11.00 będą koncerty, licytacje, konkursy oraz zbieranie datków do specjalnych puszek (beczek) ustawionych przy scenie. W tym roku będzie jeszcze bardziej świątecznie. Dzieci z Kuźni Talentów zaśpiewają kolędy, a każdy z zespołów zapowiedział gwiazdkowe piosenki w swoim repertuarze. Wystąpią zespoły: Pertone, Cathleen oraz Bimbrownicy.

 

Zabierz dziecko i zdrowy rozsądek

Parada motocyklowych Mikołajów jest bardzo widowiskowa, wzbudza zainteresowanie mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, którzy wyjątkowo chętnie biorą w niej udział. Każdy, kto wykupuje cegiełkę uczestnictwa w paradzie, podpisuje jednocześnie regulamin akcji. Oznacza to, że będzie przestrzegał zasad ruchu drogowego, a przede wszystkim zasad przewożenia dzieci. – Niestety zdarzały się przypadki, że rodzice zachowywali się nieodpowiedzialnie, pozwalając dzieciom samodzielnie prowadzić małe motocykle lub quady – wyjaśnia Dorota Świeżawska. – To bardzo niebezpieczne, wręcz lekkomyślne i jako organizator nie możemy się na to zgodzić. Dzieci możemy zabrać ze sobą na motocykl w kasku, nigdy na samodzielnym pojeździe, który nawet nie jest dopuszczony do ruchu drogowego – dodaje.

Policja, która zabezpiecza paradę, będzie weryfikowała przestrzeganie praw ruchu drogowego, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników i obserwatorów parady.

Po paradzie do szpitala

Mikołaje na Motocyklach to nie tylko widowiskowa parada. To coś więcej – akcja, która trwa cały rok. Motocykliści po zakończonej paradzie, koncertach i zabawie przy stadionie nie rozjeżdżają się do domów, ale jadą do szpitali i domów dziecka. Do 24 listopada trwa zbiórka środków na paczki, które motocykliści zawiozą dzieciom od razu po paradzie. – Te wizyty są wyjątkowo wzruszające – mówi Dorota Świeżawska. – Dzieci czekają na mikołajkowe paczki, mają okazję, by przejechać się na motocyklu, ale także przygotowują dla Mikołajów przedstawienia, śpiewają piosenki i mówią wierszyki – tłumaczy. Z kolei zbiórka 2 grudnia wesprze ośrodki szkolno-wychowawcze, które kupią dzieciom posiłki, żeby te nie chodziły głodne.

Członkowie stowarzyszenia odwiedzają dzieci przez cały rok w domach dziecka i ośrodkach opiekuńczych. Dzieci dostają prezenty na Wielkanoc, Dzień Dziecka, a także wspólnie z motocyklistami grają w turniejach piłki nożnej, bawią się na festynach i grillują. Dzieci z niecierpliwością czekają na ich wizyty, bo to często jedyna okazja, by przejechać się na prawdziwym motocyklu. Środki przeznaczane są również na zajęcia hipoterapii dla chorych maluchów.

 

Pierwsza akcja Mikołaje na Motocyklach odbyła się w 2003 r. Wzięło udział dziewięciu skrzykniętych kolegów. Parada w ciągu lat szybko się rozrastała, a w największym przejeździe wzięło udział ponad 2,5 tys. motocyklistów. Organizatorem Mikołajów na Motocyklach jest Trójmiejskie Stowarzyszenie Motocyklowe, które wspiera 14 ośrodków z całego województwa. Stale też współpracuje z domami dziecka i szpitalami dziecięcymi. W ciągu 15 lat działalności ufundowało już ponad 150 tys. posiłków i niezliczoną liczbę paczek świątecznych. W tym czasie motocyklistom udało się zebrać 750 tys. zł.

Każdy, kto chce wesprzeć akcję, może wpłacać pieniądze na konto stowarzyszenia: 86 1600 1462 1833 4273 4000 0003 lub wziąć udział w licytacjach na Facebooku Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.