Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Podziel się 1 procentem

Podziel się 1 procentem

Do podzielenia się 1 procentem zachęcają Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Fundacja RC, „Dziennik Bałtycki” i Radio Plus – patroni akcji.

Do końca kwietnia fiskus czeka na nasze zeznania podatkowe za 2015 rok. Wszyscy podatnicy mogą przekazać 1 proc. swojego podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. I to urząd skarbowy przekazuje pieniądze na rachunek wskazanej przez nas organizacji. W ten sposób bez dodatkowych formalności i wykonywania jakiś ekstra czynności, a nawet wyjmowania z portfela jakichkolwiek środków, możemy pomóc potrzebującym. To naprawdę bardzo proste. Wystarczy, że robiąc roczne rozliczenie, wskażemy jakiej organizacji chcielibyśmy podarować 1 proc. z podatku, który i tak musimy zapłacić. Nie musimy nawet martwić się przelewem. Tym zajmie się urząd skarbowy.

Pozostaw 1 procent  na Pomorzu
W Polsce działa ponad 8 tys. organizacji, które mogą pozyskać 1 proc. podatku dochodowego. Na Pomorzu mamy ich ponad 600. Zajmują się bardzo wieloma różnymi dziedzinami: ochroną zdrowia, pomocą społeczną, nauką, kulturą, ekologią, sportem… Każda złotówka przekazana na ich konta jest na wagę złota i przekłada na realne działania.

Warto więc zadbać, by te niemałe w sumie pieniądze, „pracowały” w naszym najbliższym otoczeniu, w naszym mieście, na naszym podwórku, ulicy czy osiedlu. Warto przekazać swój 1 procent organizacjom, które działają na Pomorzu.

Zobacz spot zachęcający do podzielenia się jednym procentem podatku:

 

Sprawdź, komu możesz dać
Najpierw należy wybrać organizację pożytku publicznego, na rzecz której chcemy przekazać 1 procent podatku. Trzeba sprawdzić, czy wybrana organizacja pożytku publicznego znajduje się na liście organizacji uprawnionych do otrzymywania 1 procenta podatku. Podatnik ma prawo wybrać tylko jedną organizację, z zamieszczonych w wykazie.

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do 1 proc. podatku

 

Rozmowa z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem województwa pomorskiego

 

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

– Dlaczego warto dzielić się jednym procentem?
– Choćby z tego powodu, że sami możemy zdecydować, dokonując świadomego wyboru, do kogo ten nasz 1 procent ma trafić. Zawsze podkreślam, że rubryczka do wypełnienia w formularzu jest niewielka, ale gest ogromny. Ten podarowany przez nas procent może wydawać się kroplą w morzu potrzeb, jednak jak pomnożymy to przez miliony podatników, forma pomocy jest ogromna.

– Czy Pomorzanie chętnie włączają się w akcje pomagania innym? Są świadomi tego, że ich jeden procent faktycznie może komuś pomóc?
– Pomorskie od kilku lat jest w czołówce województw pod względem liczby osób przekazujących podatek. Pomorzanie są świadomi znaczenia zachowań społecznych i chętnie przyjmują taką postawę, co bardzo cieszy. W poprzednim roku ponad 12 mln Polaków rozliczających podatek dochodowy zdecydowało, że 1 proc. trafi do organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że na konta ponad 8 tys. organizacji wpłynęło 506 mln zł. Z tej kwoty Pomorzanie przekazali ponad 31 mln. Najważniejszy jest fakt, że z roku na rok mieszkańcy naszego województwa chętniej i liczniej przekazują 1 procent. 

– Jakie plusy niesie za sobą przekazanie jednego procenta lokalnej organizacji?
– Warto rozejrzeć się w Gdańsku, Słupsku, Bytowie, Kartuzach, Pucku, po prostu wokół siebie i dać nadzieję – na powrót do zdrowia, rehabilitację, naukę albo na inny ważny cel. Jak pokazały ostatnie lata, dzięki możliwości przekazania tego małego podatku nie tylko polepszyła się sytuacja finansowa organizacji, ale też Polacy zaczęli interesować się działalnością w stowarzyszeniach i fundacjach. To bardzo mocny bodziec do budowania społeczeństwa obywatelskiego. 

– Czy Pan wie już, jakiej organizacji przekaże swój jeden procent? Czy co roku jest to ta sama organizacja?
– Co roku przekażę swój 1 procent na jedno z pomorskich hospicjów, ale w naszym regionie działa ponad 600 innych organizacji pożytku publicznego. Na tle kraju jesteśmy w czołówce. Są wśród nich stowarzyszenia działające na rzecz niepełnosprawnych dzieci i dorosłych, organizacje pielęgnujące nasze materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, opiekujące się zwierzętami czy też zajmujące się promocją zdrowia, sportu, edukacji i turystyki. Myślę, że każdy z nas znajdzie odpowiedniego adresata, któremu podaruje 1 procent swojego podatku, do czego bardzo zachęcam.

Oprac. AK

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.