Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
„Pochłaniacz” wygrywa, ale „Kamerdyner” depcze mu po piętach. Ranking pomorskiej beletrystyki w WiMBP w Gdańsku

„Pochłaniacz” wygrywa, ale „Kamerdyner” depcze mu po piętach. Ranking pomorskiej beletrystyki w WiMBP w Gdańsku

Mirosław Piepka podpisuje książkę "Kamerdyner". Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (WiMBP) w Gdańsku siódmy rok z rzędu opublikowała ranking najpoczytniejszych tytułów o tematyce pomorskiej. W 2019 roku gdańszczanie najchętniej wypożyczali „Pochłaniacz" Katarzyny Bondy. Na drugim miejscu znalazł się „Kamerdyner" Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego.

 

Ranking składa się z 30 pozycji najczęściej wypożyczanych książek w 2019 roku we wszystkich filiach WiMBP z działu literatury pięknej, których akcjach dzieje się w Pomorskiem.

 

Katarzyna Bonda niepokonana

Rozgrywający się w Trójmieście „Pochłaniacz” Katarzyny Bondy to pierwszy z czterech tomów trzymających w napięciu powieści kryminalnych. Ten bestsellerowy tytuł trzeci rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w corocznym rankingu WiMBP w Gdańsku. W 2019 roku gdańszczanie wypożyczyli „Pochłaniacz” aż 457 razy.  

Na drugim miejscu w rankingu pojawił się wydany w 2018 roku „Kamerdyner” (447 wypożyczeń). Został napisany na podstawie scenariusza filmu, dlatego ma aż czterech autorów: Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepkę i Michała Pruskiego. Akcja „Kamerdynera” rozgrywa się na Północnych Kaszubach w okresie od I do końca II wojny światowej i przedstawia tragiczne losy zamieszkującej te ziemie ludności różnej narodowości.

 

Dziesięć książek tej samej autorki

Natomiast Witkiewicz to najczęściej pojawiające się w rankingu nazwisko. Pochodząca z Gdańska Magdalena Witkiewicz jest autorką lub współautorką aż 10 spośród 30 najchętniej wypożyczanych powieści beletrystycznych w WiMBP w 2019 r. Jej książkę „Cześć, co słychać” gdańszczanie w ubiegłym roku wypożyczyli aż 412 razy.

Pracownicy biblioteki zaznaczyli, że wpływ na ilość wypożyczeni mają przede wszystkim data premiery oraz dostępność książek w poszczególnych filiach. Największą popularnością cieszą się nowości. Wydawnicze nowości o tematyce pomorskiej dostępne w gdańskiej bibliotece można śledzić za pomocą elektronicznego wydania kwartalnika „Nowości Regionalne”.

Ranking pomorskiej beletrystyki 2019

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.