Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Po ziemi słupskiej czas na Powiśle. Kolejne umowy na dofinansowanie produkcji ekologicznej energii podpisane

Po ziemi słupskiej czas na Powiśle. Kolejne umowy na dofinansowanie produkcji ekologicznej energii podpisane

Fot. źródło: facebook.com/swilski/

Dzięki ponad 18 mln zł. unijnego dofinansowania, w kilkunastu miejscowościach Powiśla i Żuław produkowana będzie energia z odnawialnych źródeł. Będzie nie tylko tańsza, ale i czystsza.

 

Umowę na dofinansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii podpisał członek zarządu województwa pomorskiego Ryszard Świlski oraz samorządowcy oraz przedsiębiorcy z Mikołajek Pomorskich, Lichnowych i Kwidzyna. Uroczystość odbyła się 25 września 2018 r. w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.

 

Słoneczne dachy Kwidzyna

W siedmiu budynkach Kwidzyna zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne. Energia z ogniw zastąpi produkowaną w węglowej elektrowni. Jednocześnie uzyskana energia cieplna będzie wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej. Z kolei w 105 budynkach mieszkalnych w gminach: Gardeja, Sadlinki, Ryjewo i Kwidzyn zamontowane zostaną kolektory słoneczne, kotły na biomasę oraz panele fotowoltaiczne. Dzięki temu zmniejszy się emisja do atmosfery szkodliwych gazów i pyłów, a mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem.

 

Ekologiczna energia nie tylko na Żuławach

W gminie Lichnowy oraz Stare Pole zainstalowanych zostanie 279 instalacji energetycznych. Urządzenia będą montowane w budynkach mieszkalnych. Najwięcej, bo aż 142 zamontowanych będzie kolektorów słonecznych. Również w Mikołajkach Pomorskich i w Sztumie powstaną instalacje odnawialnych źródeł energii. Te wszystkie projekty, oprócz oczywistych zysków ekologicznych, przyczynią się do zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

 

Unijne dofinansowanie

Łączna wartość wszystkich podpisanych umów to prawie 22 mln zł. Z tej kwoty ok. 18 mln zł. pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Projekty powinny zostać zrealizowane do końca 2020 roku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.