Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pływał za oba kręgi polarne. Tablica kolejnego „człowieka morza” pojawi się w Alei Żeglarstwa Polskiego

Pływał za oba kręgi polarne. Tablica kolejnego „człowieka morza” pojawi się w Alei Żeglarstwa Polskiego

Kapitan Dariusz Bogucki

Do grona największych żeglarzy dołączy kapitan Dariusz Bogucki – polarnik, pisarz i inżynier budowy okrętów. Pamiątkowa tablica odsłonięta zostanie w piątek, 10 listopada 2017 r., w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.

 

Tablica Dariusza Boguckiego zostanie odsłonięta o godz. 12.00. W wydarzeniu wezmą udział żeglarze, przedstawiciele Pomorskiego i Polskiego Związku Żeglarskiego oraz władze Gdyni. Po uroczystości, w siedzibie Fundacji Helios (budynek Jacht Klubu Morskiego „Gryf”), odbędzie się spotkanie żeglarskie.

 

Dariusz Bogucki urodził się 19 grudnia 1927 r. w Warszawie. Podczas II wojny światowej służył w Szarych Szeregach. Po wojnie przyjechał do Gdańska i rozpoczął studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. W 1968 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Pracował m.in. w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych i Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku.

Żeglować zaczął w 1945 r., szybko zdobywając kolejne stopnie żeglarskie. Od połowy lat 60. brał udział i organizował pionierskie rejsy polarne do Islandii, Grenlandii i na Spitsbergen. W latach 1975-1976 poprowadził jacht „Gedania” do obu Ameryk, a także dopłynął poza północny i południowy krąg polarny.

W 1983 r. został przyjęty do międzynarodowego stowarzyszenia podróżników The Explorers Club. Jest autorem licznych książek podróżniczych, m.in. „Islandzki rejs”, „Do brzegów Grenlandii” i „Jachtem na wody polarne”.

Dariusz Bogucki zmarł 22 września 2002 r. w Bydgoszczy.

Kapitan Dariusz Bogucki

Fot. z archiwum Katarzyny Krenz

 

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Znajduje się na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Od 2012 r. odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława Kowalskiego, Ludomira Mączki i Kazimierza Jaworskiego.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.