Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a6e0e36d-a93a-4818-bd25-9354c9dd1f25.jpg Płyń po morzach i oceanach… Wodowanie holownika Bolko dla Marynarki Wojennej

Płyń po morzach i oceanach… Wodowanie holownika Bolko dla Marynarki Wojennej

Bolko, holownik MW. Fot. Sławomir Lewandowski

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku, 8 października 2018 r. zwodowano pierwszy z sześciu holowników dla Marynarki Wojennej. Jednostki mają wejść do służby do końca 2020 r.

 

Zadaniem holowników jest zabezpieczanie bojowe oraz wsparcie logistyczne na morzu i w portach, wsparcie akcji ratowniczych, transport osób i zaopatrzenia, wykonywanie działań związanych z ewakuacją techniczną ,neutralizacja zanieczyszczeń i podejmowanie z wody torped. Klasa lodowa holowników pozwala na ich eksploatację w trudnych warunkach lodowych w asyście lodołamaczy.

 

Bolko

Holownik o numerze budowy 860/1 przejdzie teraz kolejną fazę wyposażenia, później serię prób na uwięzi, a na końcu – próby zdawczo-odbiorcze. Następnie zostanie przekazany Marynarce Wojennej – wejdzie do służby w 12. Dywizjonie Trałowców. Nasza 8. Flotylla posiada 4 holowniki, które liczą sobie po 25 lat. Nowe jednostki pomocnicze będą wyróżniały się wysoką manewrowością i kompaktową budową. Klasa lodowa pozwoli również na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Na ich otwartym pokładzie możliwy będzie transport ładunków o łącznej masie do 4 t.

 

Pierwszy z sześciu

– Są w życiu marynarzy chwile, które zapadają w pamięć i przechodzą do annałów Marynarki Wojennej. Jesteśmy dzisiaj świadkami takiej uroczystości – powiedział w trakcie wodowania inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Jarosław Ziemiański. Podkreślił, że zwodowany holownik oraz pięć kolejnych, które wybuduje stocznia, znacząco zwiększą zdolność do zabezpieczenia i szerokiego spektrum działań na rzecz sił własnych i sojuszniczych.

Marynarka Wojenna dzięki umowie zawartej ze stocznią Remontowa Shipbuilding SA, należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding, zyska nowoczesne jednostki pływające przeznaczone m.in. do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń i podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych.

 

Morski chrzest

Prototypowej jednostce nadano imię Bolko. Matką chrzestną holownika została Honorata Hyżyk ,dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza w Lesznie. Szkoła od wielu lat współpracuje z marynarzami z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, do której trafi Bolko.

 

Dlaczego holowniki są takie ważne?

Holowniki nie są głównymi aktorami morskiej sceny, ale to właśnie one w codziennej służbie pomagają w bezpiecznym manewrowaniu w portach, na redach i kotwicowiskach głównych sił Marynarki Wojennej. Korwety, fregaty, okręty podwodne, transportowo-minowe, czyli wszystkie okręty wchodzące w skład Marynarki Wojennej, wspieranie są przez holowniki. W sytuacjach zagrożenia to z ich pokładów najczęściej nadchodzi pierwsza pomoc.

 

Ile nowych jednostek trafi do flotylli MW?

Budowę jednostki rozpoczęto 16 listopada 2017 r., stępkę położono 23 stycznia 2018 r., a przekazanie nastąpi w lutym 2019 r. W stoczni trwa budowa dwóch kolejnych holowników. Pierwszy z nich, Gniewko (H-1) trafi do 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, jego budowę rozpoczęto 16 marca 2018 r., stępkę położono 16 maja 2018 r., a wodowanie nastąpi jeszcze w tym roku.

Pozostałe jednostki:

  • B 860/3 – Mieszko (H-2),
  • B 860/4 – Semko (H-12),
  • B 860/5 – Leszko (H-3),
  • B 860/6 – Przemko (H-13),

będą trafiać w kilkumiesięcznych odstępach do obydwu flotylli. Ostatnia – w listopadzie 2020 r.

 

Fot. Sławomir Lewandowski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.