Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a3946d68-c9f8-4445-a9be-e04d676bdc84.jpg Plakaty Krzysztofa Jakubowskiego w nowej galerii. 70 lat Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego

Plakaty Krzysztofa Jakubowskiego w nowej galerii. 70 lat Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego

Krzysztof Jakubowski, Plakat

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne obchodzi 70-lecie istnienia. Z tej okazji wernisaż kolejnej wystawy będzie miał miejsce we czwartek, 25 maja 2017 r. o godz. 18.00 w Galerii GTF. Zaprezentowane zostaną plakaty fotograficzne Krzysztofa Jakubowskiego. Ekspozycję można oglądać do końca czerwca.

 

To pierwsza wystawa zorganizowana w nowej Galerii GTF przy al. Wojska Polskiego 8-10 w Gdańsku. Inauguracja Galerii to ważne wydarzenie w wieloletniej historii działalności, ponieważ przez wiele lat Towarzystwo nie miało własnego lokalu ani stałego miejsca ekspozycji prac. Galeria jest otwarta dla publiczności w czwartki w godzinach 18-20. Wstęp – wolny.

 

Wystawa plakatów z lat 1974-1987

Krzysztof Jakubowski o plakatach: „W latach 1974-87 moje zainteresowania artystyczne skupiły się na projektowaniu graficznym plakatów. Była to naturalna kontynuacja wcześniejszej twórczości fotomontażowej. Zaprojektowałem około 30 plakatów . Wszystkie zostały wydane drukiem. Najważniejsze z nich wiązały się z wystawami fotograficznymi realizowanymi przez Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Związek Polskich Artystów Fotografików i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Gdańsku. Wystawę uzupełnia też parę plakatów fotograficznych zrealizowanych w tym czasie przez innych trójmiejskich autorów.

 

Galeria GTF

Głównym zakresem działalności Galerii GTF będzie prezentacja prac i projektów członków Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz artystów zaproszonych. Od roku 2018 będą też prezentowane wystawy i wydarzenia fotograficzne trójmiejskich fotoamatorów i fotografików, jednak do końca roku 2017 będą to wyłącznie wystawy własne osób stowarzyszonych.

 

Krzysztof Jakubowski 

Swoją pierwszą indywidualną wystawę fotograficzną zorganizował w 1965 roku, jeszcze jako uczeń Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Orłowie. Od tego czasu brał udział w około 180 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Plonem udziału w konkursach są liczne medale, dyplomy i nagrody. Prezentował swoje prace na 15 wystawach indywidualnych. Jest autorem fotografii do trzech książek-albumów. Przygotował kilkadziesiąt wystaw, plenerów i konkursów. Przez 17 lat był komisarzem Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Szkól Plastycznych „Twórczość Młodych”. Jest honorowym członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1975 r. członkiem ZPAF, w którym w latach 80. XX w. przez dwie kadencje sprawował funkcję prezesa Zarządu Okręgu. Obecnie jest członkiem okręgowej Komisji Artystycznej. W latach 1990-2006 prowadził zajęcia z przedmiotu fotografia artystyczna w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie, kierując równocześnie jedynym w polskim średnim szkolnictwie artystycznym, wydziałem fotografii. Od ponad 20 lat wykłada i prowadzi zajęcia na Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku. Tworzy w różnych technikach fotograficznych. Od fotomontażu (początki twórczości), po projekty plakatów z lat 70. i 80. do fotografii dokumentalnej i reportażowej lat 80. i 90., do zainteresowania starą techniką gumy arabskiej. Jesienią 2012 r., po wystawie poświęconej cmentarzom Pomorza, ukazał się drukiem album fotograficzny „Pomorskie cmentarze”, który jest plonem kilku lat współpracy artystycznej z żoną Anną. W 2012 r. otrzymał stypendium marszałka województwa pomorskiego dla twórców kultury oraz stypendium kulturalne Gdańska. 

Źródło: Związek Polskich Artystów Fotografików, Okręg Gdański

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.