Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
PKM z kolejnym rekordem. W marcu 2018 r. pociągi przewiozły ponad 300 tys. pasażerów

PKM z kolejnym rekordem. W marcu 2018 r. pociągi przewiozły ponad 300 tys. pasażerów

Pociąg PKP SKM w Trójmieście na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Wzrost liczby pasażerów to zasługa zmian w rozkładzie jazdy. Od wiosny pociągi na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jeżdżą częściej. Łącznie składy Szybkiej Kolei Miejskiej przewiozły 324,4 tys. podróżnych.

 

Ostatni raz  pasażerowie w pociągach liczeni byli w grudniu 2017 r. Marcowy wynik jest o około 20 proc. lepszy

 

Sukces nowego rozkładu

Największy wzrost liczby pasażerów został zaobserwowany na odcinku aglomeracyjnym. – Jest to niewątpliwie zasługa cyklicznego rozkładu jazdy, jaki wprowadziliśmy na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w marcu tego roku – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Dzięki temu pociągi kursują w równych odstępach czasu, a godziny odjazdów są lepiej dopasowane do komunikacji miejskiej w Gdańsku i Gdyni. – Oczywiście nie da się ułożyć idealnego rozkładu dla wszystkich, ale statystyki jednoznacznie pokazują, że atrakcyjność połączeń na linii PKM cały czas rośnie – dodaje. W grudniu 2017 roku z pociągów na odcinku aglomeracyjnym skorzystało około 150 tys. pasażerów. Natomiast w marcu 2018 r. pociągi przewiozły 190 tys. osób.  

 

 

Wzrost również w regionie

Dobra oferta na odcinku regionalnym również przyczyniła się do zwiększenia liczby pasażerów. – Kilkunastoprocentowe wzrosty na regionalnym odcinku odnotowujemy regularnie od czasu skierowania pociągów z Kościerzyny do Gdyni przez Gdańsk Wrzeszcz. Teraz, wprowadzone równe odstępy czasu pomiędzy pociągami dodatkowo przyczyniły się do pozyskania nowych pasażerów – cieszy się wicemarszałek Ryszard Świlski. Łącznie pociągi SKM do Kartuz i Kościerzyny przewiozły w marcu 2018 r.  około 130 tys. osób. W grudniu minionego roku pasażerów było o około 15 tys. mniej.

 

Tłumy na peronach

Sercem układu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest niezmienne stacja Gdańsk Wrzeszcz. Korzysta z niej aż 23 proc. pasażerów pociągów SKM. Kolejarze policzyli również pasażerów dwóch porannych pociągów pomiędzy Gdańskiem Wrzeszczem a Gdynią Główną. Okazało się, że  dla większości pasażerów przystankiem końcowym są stacje Gdańsk Wrzeszcz i Strzyża, a w Gdyni dworzec główny i przystanek Gdynia Stadion.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.