Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/05039bb3-aac9-4c27-a166-629def94ca92.jpg Piszą o życiu Polaków na całym świecie. Najlepsi dziennikarze polonijni odebrali Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Piszą o życiu Polaków na całym świecie. Najlepsi dziennikarze polonijni odebrali Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Laureaci nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Konkursowa kapituła wyróżniła dziennikarzy z Australii, Litwy, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Specjalna nagroda została przyznana polonijnej gazecie z Turcji. Wszystkich łączy jedno – piszą o sprawach związanych z Polską i Polakami na całym świecie.

 

Wręczenie nagród odbyło się w gdyńskim Muzeum Emigracji 8 czerwca 2019 r. W uroczystości wzięła udział Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

 

Wyróżnieni dziennikarze

W kategorii „dziennikarz medium polonijnego” wyróżniona została Ilona Lewandowska, która na łamach „Kuriera Wileńskiego” odkrywa i opisuje nieznane historie polskich bohaterów na Kresach. Z kolei w kategorii „dziennikarz zagraniczny piszący o Polsce” nagrodę otrzymał Temino Martinez z hiszpańskiej agencji prasowej EFE. Kapituła doceniła go za rzetelne i wyważone publikacje o Polsce, zamieszczane w hiszpańskojęzycznych mediach.  Agnieszka Burton z „Dużego Formatu” została wyróżniona jako dziennikarka krajowa pisząca na tematy polonijne. Kapituła doceniła jej reportaż „Wnuczek tylko z tabletu”, opisujący polską emigrację w Australii.

 

Polonijne media również docenione

W kategorii „redakcja medium polonijnego” nagrodę przyznano organizacji Polish Media London. Tworzą ją: Polskie Radio Londyn, tygodnik cooltura oraz portal cooltura24.co.uk. Razem to prężnie działająca grupa, która służy polskiej społeczności w całej Wielkiej Brytanii. Wyróżnienie otrzymała również gazeta „Lehistan Sokaği” z Turcji. Czasopismo to pokazuje współczesną Republikę Turecką widzianą oczami tamtejszej Polonii.

 

Wyjątkowa nagroda

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego przyznawana jest każdego roku za pracę dziennikarza w roku poprzednim. Jej patronem jest pierwszy niekomunistyczny wojewoda gdański Maciej Płażyński. Był on jednocześnie prezesem stowarzyszenia „Wspólnota Polska” łączącego Polskę z Polonią. Jednym z inicjatorów wyróżnienia był Marszałek Województwa Pomorskiego. Nagrodę wysokości 10 tys. złotych oraz statuetkę przyznaje specjalna kapituła w skład której wchodzą: Jakub Płażyński (syn Macieja Płażyńskiego), Jarosław Gugała, Jerzy Haszczyński, Małgorzata Naukowicz, Krzysztof Rak oraz Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.