Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pisma frontowe i gazetki powstańcze. Poznaj polską prasę wojskową z czasów II wojny światowej

Pisma frontowe i gazetki powstańcze. Poznaj polską prasę wojskową z czasów II wojny światowej

Fot. ze zbiorów Marka Ney-Krwawicza

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę poświęconą polskiej prasie wojskowej z lat 1939-1945. Jej wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 2 września 2019 r.

 

Zwiedzającym zaprezentowanych zostanie ponad 160 tytułów prasowych, które będą doskonałą ilustracją losów i walk żołnierza polskiego na różnych frontach II wojny światowej.

 

Co zobaczymy na wystawie?

Na wystawie znajdzie się prasa regularnych formacji Polskich Sił Zbrojnych na obczyźnie, jak „Polska Walcząca” czy „Dziennik Żołnierza”, gazetki brygadowe z I Korpusu Polski w Szkocji, jak „Czata” czy „Odwet”, ale też fachowe pisma wydawane przez Sztab Naczelnego Wodza, np. w postaci kontynuacji przedwojennej „Bellony”. Będą także pisma Polskich Sił Powietrznych, m.in. „Nasze wiadomości ze świata” i „Skrzydła”, gazetki okrętowe redagowane i wydawane na ORP Błyskawicy oraz pisma Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, w tym pisemko „Przy kierownicy w Tobruku”.

Szczególna rola przypadnie prasie wojska państwa podziemnego – Armii Krajowej („Insurekcja, „Saper” i „Biuletyn Informacyjny”). Na wystawie nie zabraknie prasy z Powstania Warszawskiego, m.in. z ilustrowaną gazetą ścienną „Warszawa Walczy”. Niewątpliwą ciekawostką będzie gazetka „Informacja Obozowa” z obozu jenieckiego w Lamsdorf, pisana ręcznie przez osadzonych tam po upadku powstania żołnierzy Armii Krajowej.

 

Wystawa będzie przygotowana z prywatnych materiałów Marka Ney-Krwawicza, pracownika naukowego Instytutu Historii PAN.

 

Polska prasa wojskowa 1939-1945

  • wernisaż: 2 września 2019 r., godz. 12.15
  • wystawa czynna: do 12 października 2019 r.
  • hol wystawowy PAN Biblioteki Gdańskiej
  • ul. Wałowa 24
  • Gdańsk
  • godziny otwarcia:
    poniedziałek-piątek, godz. 9.00-19.00
    sobota, godz. 9.00- 15.00

 

 

 

 

 

 

 

Plakat wystawy Polska prasa wojskowa
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.