Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7e2c3ecf-536d-473b-ab11-ccc528011c3c.jpg Piotr Szwabe vel Pisz – Dobro

Piotr Szwabe vel Pisz – Dobro

Artysta malarz, poeta, streetartowiec, jeden z najważniejszych muralistów w Polsce. Jego prace można podziwiać na wielu murach i blokach w Gdańsku.

Stypendysta College of Art w Londynie w klasie prowadzonej przez Jorga Immendorffa, malarz ścienny/muralista/sztalugowy, instalator form przestrzennych, kurator oraz amator podróżnik. Współtwórca trójmiejskiej formacji artystycznej „Pracownia Ludzie Gdańsk” oraz malarskiej grupy SAM im. Vincenta Van Gogha. Wieloletni kurator i spiritus movens największej na świecie galerii malarstwa ściennego w blokowisku na gdańskiej Zaspie. Autor ponad 20 obrazów ściennych i 300 obrazów na płycie lub płótnie. Jego obrazy akrylowe i olejne z pogranicza ekspresyjnej egzystencji znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Piotr Szwabe w galerii muralu na Węźle Kliniczna w Gdańsku stworzył dwa napisy, będące cytatami ze Zbigniewa Herberta. Pierwszy z nich to: „Zostań przyjacielem miłości, nie piewcą fałszu i strachu”, a drugi: „Bądź czujny i wnikliwie dobra swego szukaj, nie zazdrość”. Mural, namalowany w 20. rocznicę śmierci artysty, nawiązuje do historii, a zarazem dotyka momentu, w jakim jesteśmy teraz. Cytaty z Herberta z jednej strony, przez swoją formę, nawiązują do napisów na murach stoczniowych z lat 80. XX wieku. Wykonane są bardzo prosto, z pędzla, nierówno, z myślnikami, przez co formą nawiązują do postawy walczącej z tamtych czasów. Z drugiej strony zaś mural treścią nawiązuje do współczesności, do tego, co obecnie się dzieje w Polsce, do mowy nienawiści, zatarcia wartości i wrażliwości. Zamysłem artysty było, żeby mury przemówiły i wywołały refleksję u przejeżdżających obok pasażerów komunikacji miejskiej.

Mural Piotra Szwabe

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.