Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0434b4ae-0dba-4b6c-9f73-bc05d288f874-1.jpg Pilna decyzja Zarządu Województwa. 50 mln zł ze środków unijnych trafi do pomorskich szpitali na walkę z koronawirusem

Pilna decyzja Zarządu Województwa. 50 mln zł ze środków unijnych trafi do pomorskich szpitali na walkę z koronawirusem

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Fot. Renata Dąbrowska

Dzięki tej decyzji służba zdrowia będzie miała do dyspozycji dodatkowe środki na walkę z epidemią koronawirusa w regionie. Pieniądze trafią nie tylko do tzw. szpitali marszałkowskich, ale i do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.

 

Decyzja została podjęta na posiedzeniu Zarządu Województwa Pomorskiego 19 marca 2020 r.

 

Pieniądze dla szpitali

Ograniczenie epidemii Covid-19 w Polsce i na Pomorzu wymaga nadzwyczajnych środków. – Dlatego wraz z Zarządem Województwa zadecydowaliśmy się na pilne uruchomienie 50 mln zł dodatkowych środków na ratowanie zdrowia i życia mieszkańców Pomorza. Te pieniądze przekażemy do dyspozycji pomorskich szpitali, bo to właśnie pracownicy służby zdrowia znajdują się na pierwszej linii frontu i potrzebują naszego wsparcia – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Środki otrzymają zarówno szpitale samorządu województwa, takie jak np. Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy czy szpital w Ustce, ale również rządowy 7. Szpital Marynarki Wojennej, który boryka się z poważnymi brakami. – W tej chwili prowadzimy uzgodnienia z poszczególnymi placówkami, które przedstawiają nam swoje potrzeby – dodaje marszałek.

 

 

Rezerwa na interwencję

Na posiedzeniu Zarządu Województwa została także podjęta decyzja o zarezerwowaniu 120 mln zł, które zostały przesunięte z puli środków unijnych z przeznaczeniem na interwencyjne wsparcie pomorskich przedsiębiorców oraz systemu zdrowia. Te środki będą uruchamiane w ramach potrzeb. – Było to możliwe dzięki decyzji Komisji Europejskiej, która uruchomiła inicjatywę uelastyczniającą procedury związane z wydatkowaniem środków unijnych. Łatwiejsze są również przesunięcia pieniędzy na zwalczanie epidemii koronawirusa – podkreśla marszałek.

 

Będzie wsparcie dla przedsiębiorców

Nie tylko służba zdrowia potrzebuje wsparcia. Problemy finansowe dotykają małych i średnich przedsiębiorstw. – Dlatego zarekomendowaliśmy instytucjom finansowym, z którymi współpracujemy, by wprowadziły mechanizm zawieszenia spłaty kapitału i odsetek od zaciągniętych już pożyczek – mówi marszałek Struk. Pomorski samorząd przeznaczy także 30 mln zł ze środków własnych na akcję pożyczkową, mającą na celu podtrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.