Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
PIerwsza taka wizyta. Delegacja z Wybrzeża Kości Słoniowej odwiedziła Pomorze

PIerwsza taka wizyta. Delegacja z Wybrzeża Kości Słoniowej odwiedziła Pomorze

Fot. Aleksandra Chalińska

To była pierwsza na tak wysokim szczeblu wizyta delegacji z Wybrzeża Kości Słoniowej jaka odwiedziła Pomorze. Były dyskusje o imporcie Iworyjskiego kakao i kawy oraz o rozwoju produkcji ekologicznej energii z przybrzeżnych farm wiatrowych. Delegacja z Afryki spędziła na Pomorzu dwa dni.

 

Iworyjskiej delegacji przewodniczył Moussa Dosso, Minister Zasobów Zwierzęcych i Morskich.

 

Pierwsza taka delegacja

Wizyta delegacji z Wybrzeża Kości Słoniowej była pierwszą na tak wysokim, ministerialnym szczeblu delegacją jaka odwiedziła województwo pomorskie. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 17 stycznia 2020 r. z delegacją spotkał się wicemarszałek Wiesław Byczkowski oraz dyrektorzy kilku departamentów UMWP.  – Bardzo cieszymy się z tej wizyty. Zainteresowanie ze strony takich partnerów jak Wybrzeże Kości Słoniowej to dobry znak dla pomorskiej gospodarki  – mówił wicemarszałek Wiesław Byczkowski.

 

Rozmowy o gospodarce

Głównym tematem rozmów w Urzędzie Marszałkowskim były kwestie gospodarcze. – Mój kraj jest zmęczony monopolem państw z Europy Zachodniej na rynku i chcemy otworzyć się na nowych partnerów z Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił Moussa Dosso, przewodniczący Iworyjskiej delegacji. Dyskutowano o imporcie kakao oraz kawy, czyli towarów, z których Wybrzeże Kości Słoniowej jest najbardziej znane. Z kolei goście z WKS byli zainteresowani polskimi technologiami przetwórstwa spożywczego. Wyrazili również zainteresowanie produkcją ekologicznej energii na przybrzeżnych farmach wiatrowych.

 

Delegacja z Wybrzeża Kości Słoniowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Fot. Aleksandra Chalińska.

W czasie dwudniowego pobytu na Pomorzu delegacja odwiedziła między innymi gdański port wraz z terminalem kontenerowym z kompleksem chłodni. Spotkali się także z władzami Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

 

List intencyjny

Wydarzeniem wieńczącym pobyt delegacji na Pomorzu było podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej a pomorską firmą Navimor. Kontynuowane były również rozmowy na temat budowy w Abidżanie centrum dystrybucyjnego polskiego mięsa i drobiu.

 

Lider wzrostru gospodarczego

Wybrzeże Kości Słoniowej przez ostatnie lata było jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Ten afrykański kraj jest największym światowym eksporterem ziaren kakao oraz jednym z najważniejszych producentów kawy oraz oleju palmowego. WKS posiada również dużą flotę połowu atlantyckiego tuńczyka.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.