Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
PIerwsza taka wizyta. Delegacja z Wybrzeża Kości Słoniowej odwiedziła Pomorze

PIerwsza taka wizyta. Delegacja z Wybrzeża Kości Słoniowej odwiedziła Pomorze

Fot. Aleksandra Chalińska

To była pierwsza na tak wysokim szczeblu wizyta delegacji z Wybrzeża Kości Słoniowej jaka odwiedziła Pomorze. Były dyskusje o imporcie Iworyjskiego kakao i kawy oraz o rozwoju produkcji ekologicznej energii z przybrzeżnych farm wiatrowych. Delegacja z Afryki spędziła na Pomorzu dwa dni.

 

Iworyjskiej delegacji przewodniczył Moussa Dosso, Minister Zasobów Zwierzęcych i Morskich.

 

Pierwsza taka delegacja

Wizyta delegacji z Wybrzeża Kości Słoniowej była pierwszą na tak wysokim, ministerialnym szczeblu delegacją jaka odwiedziła województwo pomorskie. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 17 stycznia 2020 r. z delegacją spotkał się wicemarszałek Wiesław Byczkowski oraz dyrektorzy kilku departamentów UMWP.  – Bardzo cieszymy się z tej wizyty. Zainteresowanie ze strony takich partnerów jak Wybrzeże Kości Słoniowej to dobry znak dla pomorskiej gospodarki  – mówił wicemarszałek Wiesław Byczkowski.

 

Rozmowy o gospodarce

Głównym tematem rozmów w Urzędzie Marszałkowskim były kwestie gospodarcze. – Mój kraj jest zmęczony monopolem państw z Europy Zachodniej na rynku i chcemy otworzyć się na nowych partnerów z Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił Moussa Dosso, przewodniczący Iworyjskiej delegacji. Dyskutowano o imporcie kakao oraz kawy, czyli towarów, z których Wybrzeże Kości Słoniowej jest najbardziej znane. Z kolei goście z WKS byli zainteresowani polskimi technologiami przetwórstwa spożywczego. Wyrazili również zainteresowanie produkcją ekologicznej energii na przybrzeżnych farmach wiatrowych.

 

Delegacja z Wybrzeża Kości Słoniowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Fot. Aleksandra Chalińska.

W czasie dwudniowego pobytu na Pomorzu delegacja odwiedziła między innymi gdański port wraz z terminalem kontenerowym z kompleksem chłodni. Spotkali się także z władzami Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

 

List intencyjny

Wydarzeniem wieńczącym pobyt delegacji na Pomorzu było podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej a pomorską firmą Navimor. Kontynuowane były również rozmowy na temat budowy w Abidżanie centrum dystrybucyjnego polskiego mięsa i drobiu.

 

Lider wzrostru gospodarczego

Wybrzeże Kości Słoniowej przez ostatnie lata było jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Ten afrykański kraj jest największym światowym eksporterem ziaren kakao oraz jednym z najważniejszych producentów kawy oraz oleju palmowego. WKS posiada również dużą flotę połowu atlantyckiego tuńczyka.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.