Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d46b0c85-2426-4e2e-81e5-854c34b72612.jpg Pełne refleksji i koloru obrazy Marii Wollenberg-Kluzy. Wystawa „Impresje bałtyckie” w Nadbałtyckim Centrum Kultury

Pełne refleksji i koloru obrazy Marii Wollenberg-Kluzy. Wystawa „Impresje bałtyckie” w Nadbałtyckim Centrum Kultury

Fragment obrazu Marii Wollenberg – Kluzy "Krynica Morska. Cisza nad Bałtykiem". Fot. materiał prasowy

Obrazy artystki nawiązują do różnorodnych form wyrazu artystycznego – muzyki, poezji, teatru, tańca, a także filozofii. Cykl prac zatytułowany „Impresje bałtyckie" Marii Wollenberg – Kluzy będzie można oglądać w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku od 12 kwietnia 2018 roku.

 

Wystawa marynistycznych dzieł sztuki potrwa do 7 maja 2018 roku.

 

Inspiracje i twórczość Marii Wollenberg-Kluzy

W twórczości artystki widać zainteresowania antykiem, a także odnaleźć można fascynację poezją i literaturą polską. Maria Wollenberg-Kluza jest kontynuatorką polskiego koloryzmu. Modyfikuje go jednak poprzez elementy ekspresjonizmu i symbolizmu. Maluje najczęściej monotematyczne cykle po 20 – 30 prac, m.in. Ludzie w mieście, Człowiek i maszyna, Katedry, Impresje poetyckie, Gra wyobraźni, Zwierzenia matki, Obrazy z Norwida, Impresje hiszpańskie, Impresje z Turcji, SALIGIA – siedem grzechów głównych, Rozmyślania i modlitwy, Pejzaże polskie, Impresje bałtyckie, Camino. Artystka wakacje od dziesiątków lat spędza nad Bałtykiem, gdzie powstają małe impresyjne prace, których motywy często wykorzystuje w większych, nie koniecznie marynistycznych, kompozycjach.

 

O artystce

Maria Wollenberg-Kluza urodziła się w 1945 r. w Puławach. Po studiach na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, otrzymała dyplom z wyróżnieniem w 1973 r. Miała około 160 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, uczestniczyła też w licznych wystawach zbiorowych i prezentacjach polskiej sztuki za granicą.

 

Wystawa „Impresje bałtyckie”

Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35, 80-001 Gdańsk;
Wernisaż: 12 kwietnia 2018 r., godz. 18.00;
Wystawa: czynna codziennie w godz. 10.00 – 18.00;
Wstęp: wolny.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.