Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/09440072-d005-4245-81ca-c94aacb098af.jpg Paweł Zagańczyk – Globulus

Paweł Zagańczyk – Globulus

Fot. Krzysztof Winciorek

Wirtuoz akordeonu zajmujący się muzyką improwizowaną, nowymi kompozycjami oraz eksperymentami muzycznymi. Wykładowca akademicki kształcący kolejne generacje młodych artystów.

Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad 20 konkursów akordeonowych. Jako solista występował z wieloma orkiestrami. Działania artystyczne na pograniczu różnych stylistyk i gatunków muzycznych są jego wizytówką. Współpracuje z muzykami jazzowymi czy zespołami wykonującymi muzykę współczesną w tym elektroniczną. Jako założyciel kwartetu instrumentalnego Zagan Acoustic prezentuje kompozycje z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Jest także autorem muzyki do spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych. Laureat Pomorskiej Nadziei Artystycznej za rok 2010 za wirtuozerię i sprawność techniczną lidera zespołu Zagan Acoustic, za III edycję Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku oraz cykl koncertów „Akordeon-Kameleon” z Orkiestrą Kameralną Progress.

www.pawelzaganczyk.pl

Pod koniec grudnia 2018 roku ukazała się płyta akordeonisty Pawła Zagańczyka zatytułowana „Globulus”. Materiał na niej zawarty jest podsumowaniem dziesięciu edycji Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej. Nadrzędna idea projektu to zamówienia i prawykonania nowych utworów literatury akordeonowej. Prezentowane w Gdańsku od 2008 roku kompozycje, stanowią ciekawą panoramę tej działalności, czego odbiciem jest materiał zawarty na płycie. Czterech polskich kompozytorów z myślą o akordeonie i instrumentach smyczkowych stworzyło cztery na wskroś różne kompozycje. Ich wspólnym mianownikiem jest akordeon, który od kilku dekad niezmiennie wzbudza zainteresowanie wielu twórców. Na płycie nagranej w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk znalazły się następujące kompozycje: „Toccata” Cezarego Paciorka,  „Koncert na akordeon i smyczki” Macieja Zimka, „Anioły Ciemności” Krzysztofa Olczaka oraz „Musicophilia III” Krzesimira Dębskiego.

Zapowiedź płyty:

Okładka płyty Globulus przód

Okładka płyty Globulus tył

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.