Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Paweł Nowicki – 3City Ensemble „Przypływy”

Paweł Nowicki – 3City Ensemble „Przypływy”

Fot. Magdalena Morawska

Ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Grzegorza Jurczyka (dyplom z wyróżnieniem) oraz Konserwatorium Muzyczne w Strasburgu w klasie Emmanuela Sejourne. Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzyki współczesnej: Gaudeamus w Rotterdamie i Clarment–Ferrand w 1999 roku.

Od 2002 roku współtworzy zespół muzyki współczesnej Kwartludium, który na stałe wpisał się w kalendarz koncertowy ważniejszych festiwali muzyki współczesnej w Polsce i za granicą: Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Radiowego WDR w Kolonii, Unsound Festival w Nowym Jorku, Nuove Musische Festival w Teatro Massimo w Palermo czy Southbank Center Royal Festival Hall w Londynie.

Wraz z zespołem nagrał pięć albumów studyjnych. Ostatnia płyta stworzona z artystą dźwięków elektronicznych Michałem Jacaszkiem „Catalogue des arbes” ukazała się pod auspicjami brytyjskiej wytwórni Touch zajmując miejsce w katalogu wytwórni jako pierwsza polska produkcja.

Paweł Nowicki w 2016 roku objął funkcję Kuratora Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Nowej w Gdańsku. Pełni także funkcję wiceprezesa Fundacji Muzyki Nowej Kwartludium działającej na rzecz propagowanie muzyki współczesnej w Polsce i za granicą poprzez realizację licznych zamówień ministerialnych z programu Promesa oraz Imit.

 

Paweł Nowicki 3City Ensemble „Przypływy” jest autorskim projektem, na który składają się trzy kompozycje. Utwory napisane na 12 instrumentów akustycznych, chór dziecięcy oraz gdański carillion są osobistym, pełnym ekspresji przekazem muzyka, który utożsamia się z przestrzenią morza i Trójmiasta. W warstwie melodycznej utworów pojawiają się nawiązania do polskiej kultury muzycznej. Uważny odbiorca usłyszy w nich echa rodzimej muzyki filmowej. Jednocześnie Paweł Nowicki wydobywa tu współczesny kontekst dla neoklasycznej warstwy utworów.

Skład instrumentalny Paweł Nowicki 3 City Ensamble stanowią muzycy z Trójmiasta: Karolina Piątkowska-Nowicka – I skrzypce, Paweł Kapica – II skrzypce, Michał Markiewicz – altówka, Krzysztof Pawłowski – wiolonczela, Adriana Zjawiona – waltornia, Mariusz Stawski – puzon, Paweł Hulisz – trąbka, Piotr Nowicki – fortepian, Marta Różańska – obój, Andrzej Wojciechowski – klarnety, Anna Kasprzycka – carillion, Paweł Nowicki – kompozycja, perkusja, instrumenty midi, solo fortepian oraz chór dziecięcy Instytutu Muzyk Suzuki pod dyrekcją Beaty Dettlaff.

 

Trailer płyty:

 

1. Odpływamy

 

2. Czarne chmury

 

4. Przylądek radości wielkiej

 

6. W oczekiwaniu na wiatr

 

8. Wyzwolenia – rejs ku zwycięstwu