Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f9d465d3-47dd-414f-a43f-aa155bcc411f.jpg Pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej policzeni.  Na których stacjach było najtłoczniej?

Pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej policzeni. Na których stacjach było najtłoczniej?

Pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej na dworcu w Sopocie

Najwięcej pasażerów przewinęło się przez Gdańsk Wrzeszcz, średnio ponad 1800 osób w ciągu godziny. Na końcu stawki jest stacja w Babim Dole koło Żukowa, gdzie odnotowano średnio 1,5 osoby na godzinę. Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego policzyło pasażerów na przystankach, gdzie zatrzymują się pociągi PKP SKM.

 

Badania marketingowe zostały przeprowadzone w październiku i listopadzie 2017 roku na 54 stacjach i przystankach osobowych obsługiwanych przez pociągi PKP SKM w Trójmieście.

 

Gdzie jest najwięcej pasażerów?

W ciągu 8 godzin badań obserwatorzy policzyli na przystankach SKM prawie 161 tys. osób. Z tego około 75 proc. podróżnych wybrało stacje Gdańsk Wrzeszcz, Gdynia Główna i Gdańsk Główny. We Wrzeszczu zanotowano 14968 pasażerów korzystających z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. To zdecydowanie najwięcej i jest to też ponad 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost liczby pasażerów w porównaniu z 2016 r. odnotowano na stacji Gdańsk Strzyża. Liczba korzystających z przystanku wzrosła o ponad 122 proc. Przez stację przewinęło się 1504 pasażerów. Jest to niewątpliwie zasługa wzrastającego zatrudnienia w centrum biurowym Alchemia i Olivia Business Centre oraz rozbudowy kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

 

 

Tam jeździmy mniej chętnie

Na samym końcu zestawienia znalazł się przystanek osobowy Babi Dół pomiędzy Żukowem a Somoninem. Średnio w ciągu 8 godzin skorzystało z niego 12 osób. Na tak niski wynik niewątpliwie wpływa położenie peronu, który oddalony jest od okolicznej zabudowy. Niewiele więcej osób podczas obserwacji skorzystało z przystanków Sławki (31 osób) oraz Krzeszna (52 osoby). Co ciekawe, pomimo tak niskiego natężenia ruchu, w Krzesznej liczba korzystających z kolei wzrosła o ponad 45 proc w stosunku do ubiegłego roku.

 

Często jeździmy wewnątrz powiatów

Na podstawie otrzymanych wyników powstała mapa podróży Pomorzan. Wynika z niej, że około 30 proc. wszystkich przejazdów odbywa się w granicach jednego powiatu lub miasta. Najwięcej podróży bez przekraczania granic odbyli mieszkańcy Gdańska (43 proc). Wysoki wynik zanotowano również w obrębie powiatu kartuskiego, pomiędzy stacjami: Kartuzy, Rębiechowo i Gołubie Kaszubskie. Pokazuje to, że pociągi na głównej linii SKM oraz na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej są doskonałym uzupełnieniem dla gdańskiej komunikacji miejskiej.   

 

 

Trochę o metodologii prowadzenia badań

Jednym ze sposobów przeprowadzania badań popytu na usługi pasażerskie jest metoda bezpośredniej obserwacji.  Na stacjach i przystankach ankieterzy liczą wsiadających i wysiadających z pociągów pasażerów. Wyniki zapisywane są na specjalnych kartach pomiarowych. Liczenie często prowadzi się przez cały dzień. Aby próba badanych była najbardziej reprezentatywna, liczenie podróżnych bardzo często prowadzi się tylko w wybrane dni w tygodniu: we wtorki, środy i czwartki. 

Zobacz raport z badań przygotowany przez Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.