Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Parki, plaże, a nawet punkty widokowe mogą rywalizować. Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego

Parki, plaże, a nawet punkty widokowe mogą rywalizować. Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego

W ubiegłym roku nagrodę główną otrzymała rewaloryzacja Parku Oruńskiego w Gdańsku. Fot. mat. prasowe Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego

Do 23 sierpnia 2019 roku można zgłaszać przedsięwzięcia, które pozytywnie zmieniły przestrzenie publiczne na wsiach, w miastach, w gminach i powiatach województwa pomorskiego. Mogą być to nowe parki, rewitalizowane ulice, tereny spacerowe, plaże, a nawet punkty widokowe. Zgłoszone miejsca zawalczą o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Pomorskiego 2019.

 

To już 14. edycja konkursu. W zeszłym roku I miejsce zajęła rewaloryzacja Parku Oruńskiego.

 

Ładne i funkcjonalne

Celem konkursu jest promowanie przyjaznych mieszkańcom i atrakcyjnych miejsc, z których może korzystać każdy Pomorzanin. W szranki o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Pomorskiego mogą stanąć parki, ulice, place, tereny spacerowe, punkty widokowe, panoramy miejscowości, plaże, które są atrakcyjnie wizualnie i podnoszą jakość życia Pomorzan. W konkursie jest także miejsce dla terenów zdegradowanych, które przeszły rewitalizację i zyskały nowy blask. Tytuł mogą też otrzymać projekty z zakresu aktywizacji kulturalnej, fizycznej lub innego rodzaju innowacji społecznych w przestrzeni publicznej. Przy czym czas ich realizacji musi mieścić się w ramach 1 stycznia 2017 roku – 31 grudnia 2018 roku.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 23 sierpnia 2019 roku poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego lub tradycyjną pocztą (szczegóły w regulaminie). Specjalna komisja konkursowa rozstrzygnie konkurs do 18 września, a wyniki zostaną ogłoszone do 30 listopada 2019 roku.

 

Dobra przestrzeń, czyli jaka?

Dobra przestrzeń publiczna to miejsce otwarte i ogólnodostępne, z preferencją ruchu pieszego (dopuszczalne również przeznaczenie wyłącznie dla pieszych). Ze względu na położenie odgrywa istotną rolę w życiu lokalnej społeczności – z uwzględnieniem potrzeb jej członków w różnym wieku, stopniu sprawności fizycznej i o różnych zainteresowaniach. Na jej atrakcyjność wpływa m. in. ciekawie zaplanowana zieleń, meble miejskie, oświetlenie czy jakość posadzki. Dzięki tym elementom, przestrzeń ta staje się miejscem spotkań mieszkańców, w którym ludzie po prostu chcą przebywać.

W poprzednich latach tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Pomorskiego otrzymały m.in. ul Stągiewna w Gdańsku (po przebudowie), Gdyńska Szkoła Filmowa i plac Grunwaldzki, Nadraduńskie Centrum Turystyczno-Rekreacyjne w Stężycy, rewitalizacja ul. Wajdeloty w Gdańsku, Przystań Kajakowa nad rzeką Wierzyca w Starej Kiszewie oraz InfoBox w Gdyni.

 

 

Zob. Regulamin konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2019.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.