Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pamięci Kazimierza „Kuby” Jaworskiego. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej wybitnego żeglarza i konstruktora

Pamięci Kazimierza „Kuby” Jaworskiego. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej wybitnego żeglarza i konstruktora

Kazimierz „Kuba" Jaworski

W alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni w sobotę, 24 czerwca 2017 r. zostanie odsłonięta tablica Kazimierza „Kuby" Jaworskiego, wybitnego żeglarza regatowego i konstruktora jachtów.

 

Co roku Święto Morza jest okazją do tego, żeby w alei Żeglarstwa Polskiego, która znajduje się na falochronie południowym gdyńskiej mariny, uhonorować tablicą kolejnego słynnego żeglarza.

 

Jeden z najlepszych polskich żeglarzy regatowych

Kazimierz „Kuba” Jaworski dał się poznać jako świetny organizator, wybitny regatowiec i uzdolniony konstruktor. W młodości, podczas pobytu w Krakowie, był współtwórcą dwóch klubów żeglarskich oraz współzałożycielem i pierwszym prezesem Okręgu Krakowskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przeniesieniu do Szczecina w 1960 r. szybko związał się z żeglarstwem morskim, m.in. siedmiokrotnie zdobywając tytuł morskiego żeglarskiego mistrza Polski i startując w 1976 i 1980 r. w transatlantyckich regatach samotników Ostar. Z kolei jako pracownik Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi uczestniczył w tworzeniu takich jachtów jak Polonez, Spaniel i Spaniel II.

Uroczystość odsłonięcia tablicy, w której wezmą udział żeglarze, władze Gdyni oraz przedstawiciele Polskiego i Pomorskiego Związku Żeglarskiego, odbędzie się w sobotę, 24 czerwca, o godz. 12.00.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości, w siedzibie Fundacji Helios, w budynku JKM „Gryf”, odbędzie się spotkanie żeglarskie.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Urzędu Miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Znajduje się na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Od 2012 r. odsłonięto w niej tablice: Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego i Ludomira Mączki.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.