Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Ośrodek Leczenia Chorób Naczyniowych w Gdyni już otwarty. Ma nowoczesny angiograf

Ośrodek Leczenia Chorób Naczyniowych w Gdyni już otwarty. Ma nowoczesny angiograf

Otwarcie Ośrodka Leczenia Chorób Naczyniowych w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni

Na Oddziale Chirurgii Naczyniowej Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni zakończono I etapu remontu. Dzięki temu powstała m.in. sala pozabiegowa o zwiększonym nadzorze, śluzy pacjentów i personelu. Kupiono też bardzo nowoczesny angiograf do badania naczyń. Koszt inwestycji i aparatury to prawie 4,3 mln zł

 

Na Oddziale powstał Ośrodek Leczenia Chorób Naczyniowych. I etap prac zakończono. Uroczyste otwarcie z udziałem członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej oraz Christophera Todda, dyrektora Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej odbyło się 12 kwietnia 2019 r.

 

Co się zmieniło?

W ramach remontu powstała m. in. 4-osobowa sala pozabiegowa o zwiększonym nadzorze z łazienką, śluza pacjenta oraz personelu, pomieszczenia do angiografu oraz pomieszczenia administracyjno-techniczne. Zakupiono też nowoczesny angiograf. Remont wykonano w formule zaprojektuj i wybuduj. Wykonawcą inwestycji była firma Wema Wenta sp. z o.o.

Projekt, roboty budowlane i zakup angiografu to prawie 4,3 mln zł. Środki na ten cel w wysokości ponad 2,1 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pochodziło prawie 1,9 mln, z budżetu państwa prawie 250 tys. zł, a pozostałą kwotę dołożył szpital.

Przekazane przez samorząd województwa pomorskiego środki zostały dobrze wykorzystane. Na razie wyremontowano część oddziału i kupiono nowoczesny angiograf. – To dopiero początek zmian. Powstał Ośrodek Leczenia Chorób Naczyniowych, który będzie pomagał oddziałom udarowym w Szpitalu św. Wincentego a Paulo i Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie, wchodzącym w skład spółki Szpitale Pomorskie. Chorzy zyskają nie tylko fachową diagnostykę medyczną, ale i kompleksowe leczenie. Szpital św. Wincentego a Paulo to kolejny szpital, w którym poprawiamy jakość leczenia i opieki nad naszymi pacjentami – dodała członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

 

Nowoczesny angiograf

Ultranowoczesny angiograf jest urządzeniem do obrazowania wnętrza naczyń krwionośnych i organów wewnętrznych. Przede wszystkim można nim badać żyły, komory serca oraz tętnice. Posiada system Azurion 7 z 20-calowym detektorem, który daje nowe możliwości podczas interwencyjnych zabiegów kardiologicznych i naczyniowych. Waży 5 ton, a jego montaż trwał prawie miesiąc. Angiograf jest jednym z najdroższych elementów tego etapu inwestycji. Kosztował prawie 2,5 mln zł. Badanie tym urządzeniem pozwala nie tylko na diagnostykę i leczenie interwencyjne pacjentów z zawałem serca, ale także osób z chorobami naczyń obwodowych. Ponadto, możliwe jest wykonywanie zabiegów na naczyniach, które są mniejsze niż 2 milimetry. Dzięki temu uniknie się amputacji przy cukrzycy. Wspomaga też personel w dążeniu do najwyższej jakości opieki nad pacjentami i równocześnie zwiększa wydajność poprzez zastosowanie innowacyjnych funkcji usprawniających przebieg pracy.

Ośrodek Leczenia Chorób Naczyniowych będzie dodatkowym zapleczem dla oddziałów udarowych w Gdyni i Wejherowie. Angiografy, poza Uniwersyteckim Centrum Klinicznym znajdują się też m.in. w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku i Szpital św. Wojciecha w Gdańsk.

 

Jakie są plany?

Remont podzielono na trzy etapy. W trakcie przebudowy podczas II etapu ma powstać:  5- osobowa sala pozabiegowa o zwiększonym nadzorze, sala 1-osobowa, trzy sale 2-osobowe oraz dwie sale 3-osobowe. Będzie łącznie 18 łóżek. Zostaną też utworzone pomieszczenia pomocnicze. Zakupiony będzie sprzęt stanowiący wyposażenie modernizowanej części. Natomiast w III etapie zostanie kupione wyposażenie oddziału. Będą przebudowane pomieszczenia OIOM i SOR na potrzeby profilaktyki Programu stopy cukrzycowej.

 

 

Fot. Dorota Patzer

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.