Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a853b4ac-dd07-43f5-9f4f-9633e301035d.jpg Orły, sztandary i biżuteria patriotyczna. Ponad 500 eksponatów na wystawie w Będominie

Orły, sztandary i biżuteria patriotyczna. Ponad 500 eksponatów na wystawie w Będominie

Karta pocztowa „1918" (z ok. 1930 r.)

Proces tworzenia się symboliki narodowej w odrodzonej Rzeczypospolitej przedstawiony zostanie na wystawie „Symbole Niepodległej". Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 28 września 2018 r. w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

 

Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości konieczne było ustalenie nowej symboliki narodowej. Jak przebiegał proces kształtowania się symboli odrodzonej Rzeczypospolitej? Kiedy ostatecznie ustalono wygląd godła państwowego? Czy wszystkie orły miały korony?

Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź na wystawie „Symbole Niepodległej”, która ukazywać będzie długi i skomplikowany proces tworzenia się symboliki narodowej od końca XIX w. aż do czasów II wojny światowej.

 

Co będzie można zobaczyć?

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 500 obiektów, w większości pochodzących z kolekcji Muzeum Hymnu Narodowego. Pokazane zostaną unikatowe rękopisy z trawestacjami pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła”, dotychczas nieeksponowane ze względów na ograniczenia konserwatorskie.

Będzie można obejrzeć orła czapkowego z okresu Królestwa Polskiego (1815-1831), który posłużył za wzór dla wykorzystywanego do dzisiaj orła ogólnowojskowego, a także orły mundurowe pułków piechoty Legionów Piłsudskiego, orły hallerowskie, orły z obozów jenieckich z okresu II wojny światowej oraz orła wykonanego z poszycia Ju-87 Stukasa – jedynego samolotu zestrzelonego w czasie powstania warszawskiego.

Całość ekspozycji dopełnią liczne orły państwowe i mundurowe, ryngrafy, flagi, bandery, sztandary i biżuteria patriotyczna.

 

Symbole Niepodległej

 • wernisaż: 28 września 2018 r., piątek, godz. 14.00
 • wystawa czynna: do 31 grudnia 2019 r.
 • Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
 • oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
 • Będomin 16
 • Nowy Barkoczyn
 • godziny otwarcia:
  wtorek-sobota, godz. 9.00-16.00
  niedziela, godz. 10.00-16.00
 • ceny biletów:
  normalny – 7 zł
  ulgowy – 3 zł
  dzieci i młodzież (7-26 lat) – 1 zł
  rodzinny – 15 zł

 

W programie otwarcia wystawy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkoły Oświata – Lingwista oraz wykład Józefa Błaszkowskiego „40 lat Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie”.

 

Wystawa jest najważniejszym wydarzeniem obchodów 40-lecia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Została objęta patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.