Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7dfee2bb-178f-4d97-8873-7e1491a3d6be.jpg Opowieści guślarki, wykłady o miłości i koncert carillonowy dla zakochanych. Walentynki w Dworze Artusa

Opowieści guślarki, wykłady o miłości i koncert carillonowy dla zakochanych. Walentynki w Dworze Artusa

Miłosne specyfiki. Fot. Justyna Kieczmer / Muzeum Gdańska

W gdańskim Dworze Artusa, 14 lutego 2019 r., będzie można wysłuchać wykładów o tym, jakie rośliny potrzebne były do wykonania miłosnych napojów i jakich czarów używały wiedźmy i guślarki w średniowieczu. Dla zakochanych również specjalnie zabrzmi gdański carillon. Koncert wykona Monika Kaźmierczak.

 

W ramach cyklu Czwartki w Muzeum w Walentynki w Dworze Artusa wygłoszone również zostaną dwa wykłady o miłości.

 

Łupież jako afrodyzjak

Od niepamiętnych czasów miłość i chęć zaskarbienia sobie sympatii obiektu westchnień były motorem napędowym działań kobiet i mężczyzn. Nic więc w tym dziwnego, że gdy budowanie pozytywnych relacji i zaufania pomiędzy dwoma osobami nie zawsze było możliwe, zwracano się ku siłom wyższym poprzez pośredników, np. czarownice (wiedźmy, guślarki) oraz czarowników, którzy mieli je reprezentować.

W osiągnięciu zdobycia serca wybranki (a zdecydowanie częściej – wybranka) miały pomóc określone gesty, słowa i napoje, a najstarszy dowód sporządzania eliksirów miłosnych pochodzi ze starożytnego Egiptu. Pisemna receptura ma już ponad 3000 lat. Do przygotowania magicznego napoju mógł posłużyć, pospolity bratek, ale czasem w zdobyciu czyjejś zalecano wykorzystanie mikstur sporządzonych na bazie trudno dostępnych składników, np. mandragory, albo łupieżu z głowy zamordowanej osoby.

– Chcemy przypomnieć historie związane z uczuciami i opowiemy, jakie konsekwencje miało zaklinanie miłości – mówi Justyna Kieczmer z Działu Edukacji Muzeum Gdańska. – Popularnym składnikiem od zamierzchłych czasów osiągnięciu celu służyły także rośliny trujące i halucynogenne, np. wilcze jagody. Nic więc dziwnego, że magia miłosna była od średniowiecza uważana za przestępstwo ścigane prawnie nie tylko przez sądy kościelne, ale także świeckie – dodaje.

Więcej opowieści o miłości, eliksirach i magii będzie można wysłuchać w Walentynki od godziny 11.00 do 18.00 w formie indywidualnej narracji guślarki w Wielkiej Hali Dworu Artusa, albo dwóch wykładów, które odbędą się w ramach Czwartków w Muzeum Gdańska. Po zakończeniu prelekcji, o 18.05, dla wszystkich zakochanych oraz uczestników wykładów zagra carillon z wieży Ratusza Głównego Miasta. Miłosne utwory wykona Monika Kaźmierczak, która od zeszłego roku pełni funkcję miejskiej carillonistki.

 

Walentynki w Dworze Artusa

 

Opowieść guślarki

 

Kiedy: 14 lutego 2019 r., godz. 11.00-17.00

Gdzie: Wielka Hala, Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Wstęp: w cenie biletu (10 zł normalny i 5 zł ulgowy, 20 zł rodzinny)

Prowadzący: Dział Edukacji

 

Wykłady o miłości – Czwartki w Muzeum Gdańska

 

Magia miłości

Kiedy: 14 lutego 2019 r., godz.17.00-17.30

Gdzie: Wielka Hala, Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Wstęp: bezpłatny

Prowadzący: Justyna Kieczmer

 

Miłość rycerska w malarstwie prerafaelitów

Kiedy: 14 lutego 2019 r., godz. 17.30-18.00

Gdzie: Wielka Hala, Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Wstęp: bezpłatny

Prowadzący: Katarzyna Samotyj

 

Walentynkowy koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta

 

Kiedy: 14 lutego 2019 r., godz. 18.05-18.20

Gdzie: Długi Targ (przed fontanną Neptuna)

Wstęp: bezpłatny

Wykonawca: Monika Kaźmierczak

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.