Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a867dbb3-856d-4532-be9f-2215e8387f3a.jpg Operowa historia z dalekich Indii.  „Paria” Stanisława Moniuszki na Targu Węglowym w Gdańsku

Operowa historia z dalekich Indii. „Paria” Stanisława Moniuszki na Targu Węglowym w Gdańsku

Opera na Targu Węglowym

Plenerowe projekcje oper na gdańskim Targu Węglowym to już tradycja. W 2019 roku, w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki będzie można zobaczyć jego przedostatnie dzieło – „Parię". Transmisja na żywo z Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu 30 czerwca 2019 r. o godzinie 18.00.

 

To już dziesiąta transmisja opery na targu Węglowym. Widzowie oglądali już między innymi „Cyganerię” Pucciniego, „Aidę” Verdiego czy „Czarodziejski Flet” Mozarta.

 

Historia niespodzianka

Przedostania opera Stanisława Moniuszki swoją premierę miała w 1869 roku. – Dzieło zaskoczyło widzów. Publiczność przyzwyczajona do swojskich opowieści o szlacheckich dworkach i nieszczęśliwych góralach otrzymała tym razem historię o nierównościach społecznych w dalekich Indiach – mówi Jerzy Sankowski, ekspert operowy. Dzieło opowiada historię pochodzącej z uprzywilejowanej kasty Neali i jej ukochanego, pariasa z kasty „wzgardzanej”.

 

Nie tylko przedstawienie

W tym roku projekcji będą towarzyszyć dwa specjalne wydarzenia. W sobotę 29 czerwca odbędą się warsztaty dla najmłodszych. Moni i Uszko przybliżą młodym melomanom tajniki opery. Z kolei  w dzień spektaklu, od godziny 15 na przedprożach gdańskich kamienic na Głównym Mieście będzie można usłyszeć mini recitale znanych arii operowych oraz wokalnych utworów Stanisława Moniuszki.

 

Opera na Targu Węglowym

Plenerowe projekcie na Targu Węglowym to już letnia gdańska tradycja. Tegoroczna projekcja będzie dziesiątą. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów gdańszczanie tłumnie zasiadają przed wielkim ekranem i wspólnie oglądają operę. Projekcji towarzyszy komentarz na żywo. Komentatorami są Jerzy Sankowski, znawca opery oraz sopranistka Katarzyna Hołysz.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.