Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Onkologia, radioterapia i chemioterapia jednego dnia jak nowe. Wyremontowane oddziały w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni

Onkologia, radioterapia i chemioterapia jednego dnia jak nowe. Wyremontowane oddziały w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni

Otwarcie oddziału onkologii i radioterapii w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni

Pompy do cytostatyków, fotele do chemioterapii, aparat EKG, a także gabinet zabiegowy, nowe instalacje oraz poczekalnia. Tak po przebudowie wygląda oddział onkologii i radioterapii w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

 

Uroczyste otwarcie oddziałów onkologii klinicznej, chemioterapii jednego dnia i radioterapii na oddziale onkologii i radioterapii w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (działający w strukturze spółki Szpitale Pomorskie) odbyło się we wtorek, 29 maja 2018 r. Wzięli w nim udział marszałkowie Mieczysław Struk i Paweł Orłowski.

 

20 stanowisk do chemioterapii

Oddział Chemioterapii Jednego Dnia w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni został przeniesiony z budynku nr 8 do budynku nr 26. Przebudowano pomieszczenia, m.in.: wymalowano sale, wymieniono wykładziny, założono nowe instalacje sanitarne, elektryczne, niskoprądowe i wentylację mechaniczną.

Na oddziale jest 20 stanowisk do podawania chemii dla pacjentów onkologicznych. Znajdują się też m.in. gabinet diagnostyczno-zabiegowy, dyżurka pielęgniarek, magazyn bielizny czystej, brudownik, poczekalnia oraz toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kupiono również pompy do cytostatyków, fotele do chemioterapii, aparat EKG, pulsoksymetr przenośny. Pomieszczenia zostały wyposażone w nowe meble i tablice informacyjne. Jest nowy sprzęt komputerowy i AGD. Pacjenci mogą korzystać z nowych wózków inwalidzkich, a personel medyczny ze stolików zabiegowych.

– Głównym celem projektu była poprawa dostępności do świadczeń medycznych w zakresie podawania leczenia chemioterapeutycznego dla pacjentów z chorobami nowotworowymi z regionu północnej Polski.  Dzięki temu zwiększy się liczba wykonywanych świadczeń, a także poprawi jakość życia chorych na nowotwory – mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich. – Dzięki realizacji projektu powstały w pełni funkcjonalne oddziały dla pacjentów onkologicznych, znacząco poprawiły się warunki świadczenia usług medycznych, jak i warunki pracy personelu. Ponadto, opieka ambulatoryjna, realizowana na oddziale chemioterapii jednego dnia, zamiast stacjonarnej jest znacznie korzystniejsza, bowiem pozwala chorym spędzać większość czasu w domu, wśród rodziny i znajomych, dzięki czemu leczenie staje się dla nich mniejszym stresem, a chorobę łatwiej zaakceptować i pokonać – wyjaśnia Nałęcz.

 

54 łóżka na dwóch poziomach

W drugiej części parteru powstał pierwszy 18-łóżkowy odcinek pielęgnacyjny. W salach chorych są łazienki, jedna dla pacjentów niepełnosprawnych. Na tym odcinku znajdują się m.in. dyżurka pielęgniarska, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, magazynek bielizny czystej, magazynek sprzętu, brudownik i aneks kuchenny.

Na pierwszym piętrze znajduje się 36-łóżkowy oddział z trzema izolatkami nadciśnieniowymi z filtrem HEPA. Pokoje są z łazienkami. Powstały też m.in. pokoje ordynatora, lekarzy, dyżurka pielęgniarek, pokój pielęgniarki oddziałowej i biblioteka. Są też m.in.: gabinet diagnostyczno-zabiegowy, magazyn bielizny czystej oraz brudownik. Zaprojektowano również kuchenkę wydawczą i przechowywującą nakrycia dla obydwu oddziałów onkologicznych opartą o katering. Na każdym odcinku są też dostępne dla pacjentów aneksy kuchenne.

– Pomorski samorząd od lat dba o podnoszenie standardów w podmiotach medycznych. To nie tylko efekt konsekwentnie prowadzonej polityki, ale przede wszystkim wyraz troski o bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców. Samorząd województwa pomorskiego od lat przeznacza najwięcej środków finansowych na inwestycje w służbie zdrowia pośród wszystkich regionów – mówi Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Cieszę się, że konsekwentnie z budżetu województwa mogliśmy przeznaczyć ponad 6 mln zł na przebudowę i wyposażenie oddziałów chemioterapii jednego dnia, onkologii klinicznej i radioterapii w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Szpital specjalizuje się i wciąż rozwija w kierunku jak najlepszej diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji poprawi się komfort pobytu pacjentów onkologicznych, a w ten sposób jakość wykonywanych przez Szpitale Pomorskie świadczeń – dodaje Paweł Orłowski.

 

Onkologia kliniczna

Na drugim piętrze znajduje się oddział chemioterapii. Jest na nim 30 łóżek, w tym sześć izolatek nadciśnieniowych z filtrem HEPA. Sale są z łazienkami, jedna dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na odcinku są też m.in. dyżurka pielęgniarek, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, magazyn bielizny czystej, brudownik oraz aneks kuchenny dla pacjentów. Na potrzeby onkologii klinicznej i radioterapii kupiono  m.in. meble, tablice informacyjne, wózki inwalidzkie, parawany mobilne (stanowiska do iniekcji) oraz sprzęt AGD.

 

Koszt zmian

Inwestycja zrealizowana jako II etap projektu kosztowała prawie 8,7 mln zł, z czego ponad 6,3 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego, prawie 2 mln zł pochodziło z budżetu państwa, a pozostałą kwotę 300 tys. zł  dołożyła spółka Szpitale Pomorskie.

Przypomnijmy, że w I etapie w 2017 r. powstała apteka z pracownią cytostatyków.

Fot. Szpitale Pomorskie i Maciej Laszkiewicz

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.