Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Oddział Rehabilitacji Pneumonologicznej powstał w Prabutach. Dla pacjentów przygotowano 21 łóżek

Oddział Rehabilitacji Pneumonologicznej powstał w Prabutach. Dla pacjentów przygotowano 21 łóżek

Otwarcie Oddziału Rehabilitacji Pneumonologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach

W Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach powstał nowy Oddział Rehabilitacji Pneumonologicznej. W ramach inwestycji kupiono m.in. aparat USG i ergospirometr, a także nowe meble. Na jednym z budynków wymieniono dach. Inwestycja kosztowała prawie 9,5 mln zł.

 

W uroczystym otwarciu, które odbyło się 25 lutego 2020 r., wzięła udział członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.  

 

Powstał nowy oddział

Inwestycja była realizowana w ramach projektu Poprawy dostępności i jakości świadczeń medycznych, skierowanego do mieszkańców województwa pomorskiego. W ramach tego zadania w szpitalu w Prabutach zmodernizowano i przebudowano dwa pawilony nr II i IV. Środki zostały przeznaczone na wykonanie dokumentacji projektowej, prace budowalno-montażowe, nadzór inwestorski i zakup wyposażenia. W pawilonie nr II przebudowano i doposażono część pierwszego piętra. Dzięki temu utworzono 21-łóżkowy Oddział Rehabilitacji Pneumonologicznej. Jest na nim 5 sal 4-osobowych oraz jedna izolatka. Natomiast w pawilonie nr IV zmodernizowano i doposażono Oddziały Gruźlicy i Chorób Płuc oraz zaadaptowano pomieszczenia piwniczne na potrzeby stacji mycia łóżek i wózków. Ponadto, w pawilonie nr IV wymieniono dach. Szpital kupił m.in. aparat USG i ergospirometr. Sale chorych wyposażono w nowe łóżka i szafki przyłóżkowe. Wyposażono też gabinety zabiegowe.

 

Koszt inwestycji

Całkowita wartość to prawie 9,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło prawie 7 mln zł. Samorząd województwa pomorskiego przekazał na realizację inwestycji prawie 1,4 mln zł, z budżetu państwa pochodziło 970 tys. zł, a szpital dołożył ponad 110 tys. zł. To już kolejna inwestycja w Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach dofinansowana z budżetu województwa. W tym roku będą też przekazane środki na zakup nowoczesnego tomografu komputerowego, który zapewni lepsze obrazowanie przy niższych dawkach promieniowania oraz umożliwi szybszą diagnostykę m.in. chorób płuc, POCHP, astmy. – Przypomnijmy, że z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego w latach 2018-2020 przekazaliśmy Szpitalowi ponad 6 mln zł – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. Środki te zostały przeznaczone m.in. na zakup niezbędnego sprzętu medycznego, takiego jak defibrylatory, kardiomonitory, aparat USG, respiratory, ale także wyposażenia niemedycznego, czyli między innymi łóżek. Dofinansowana została też termomodernizacja budynków Szpitala. Dzięki temu będzie nie tylko cieplej, ale i ekonomiczniej, bo zmniejszą się koszty Szpitala przeznaczone na ogrzewanie. Ponadto, będzie też bardziej ekologicznie, gdyż ograniczeniu ulegnie emisja zanieczyszczeń do powietrza. Zyska środowisko i nasze zdrowie – dodała Kapała-Sokalska.

 

Fot. Katarzyna Kulaszewska

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.