Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Od marionetek do robotów. Historia teatrów lalkowych w Gdańsku

Od marionetek do robotów. Historia teatrów lalkowych w Gdańsku

Pinokio, scena ze spektaklu w Teatrze Miniatura

Wspólny spacer babci i dziadka z wnukami, rodziców z dziećmi.... Okazja do wspomnień i wspólnego poznawania historii Teatru Miniatura, do którego większość gdańszczan chodziła, mając kilka czy kilkanaście lat. Kunszt aktorów i pomysłowość reżyserów przenosiły widzów w fantastyczne krainy, pozwalały przeżywać przygody, wędrować nawet w kosmos.

 

Poznać magię teatru, oglądać spektakle o Koziołku Matołku, szewczyku Dratewce, złotej rybce, królu Meganie, Czerwonym Kapturku, Pchle Szachrajce, Tymoteuszu Rymcimcim i wielu, wielu innych sympatycznych, a nierzadko też przerażających bohaterach. Opowiadały je marionetki, kukły, pacynki, jawajki, lalki cieniowe, przeróżne postaci będące wytworami fantazji scenografów.

 

Lalki w Miniaturze

Na wystawie prezentowane są marionetki, które przed 70 laty przyjechały z Wileńskim Teatrem Łątek do Gdańska i po raz pierwszy po II wojnie światowej opowiedziały dzieciom historię „O gwiazdce z nieba”. Można też obejrzeć jawajki zaprojektowane w 1962 r. przez Ali Bunscha do spektaklu „Bo w Mazurze taka dusza…” (Teatr Miniatura grał go na całym świecie przez 25 lat), lalki zaprojektowane przez Gizelę Bachtin-Karłowską do opowieści o Ilii Muromcu (1967) czy „Diabelskich skrzypiec” (1978), lalki i maski do wielu innych spektakli granych w Miniaturze przez 60 lat, także gliniane figurki do nagrodzonego ostatnio na festiwalu w Opolu spektaklu według Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”.

 

Co oprócz lalek tworzy wystawę

Wystawa będzie okazją do pokazania gościom projektów dekoracji, lalek i kostiumów, a na zdjęciach – ich scenicznych realizacji. Tę opowieść o gdańskim teatrze lalek uzupełnią programy, afisze i plakaty. Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym od września 2017 r. będą mogły uczestniczyć w programie edukacyjnym.

 

Pochodzenie wystawowych eksponatów

Wystawa nie tylko dostarczy wielu wspomnień i wzruszeń, ale może także rozbudzi wyobraźnię dzieci i zachęci do samodzielnej twórczości. Przy realizacji wystawy wykorzystano obiekty z Miejskiego Teatru Miniatura, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Działu Teatralnego MNG oraz od osób prywatnych.

 

 

Od marionetek do robotów. Historia teatrów lalkowych w Gdańsku

 • 28 czerwca 2017 r.–15 stycznia 2018 r.
 • Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
 • ul. Cystersów 18
 • Gdańsk-Oliwa
 • bilety:
  normalny – 10 zł
  ulgowy – 6 zł
  dla uczniów i studentów do 26. roku życia – 1 zł
 • godziny otwarcia:
  od 1 czerwca do 31 sierpnia: wtorek–środa, piątek–niedziela: 10–17, czwartek: 12–19
  od 1 września do 30 września: wtorek–niedziela: 10–17
  od 1 października do 30 kwietnia: wtorek–piątek: 9–16, sobota–niedziela: 10– 17

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Gdańsku

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.