Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Od cichego klawesynu po potężne dzwony carillonu. Niezwykły koncert na 8 klawiatur

Od cichego klawesynu po potężne dzwony carillonu. Niezwykły koncert na 8 klawiatur

Organy w kościele pw. Świętej Trójcy w Gdańsku

Klawesyn, organy, mobilny carillon i demonstracje muzyczne. Niezwykły koncert w wykonaniu gdańskich artystów – Aliny Ratkowskiej na klawesynie, Moniki Kaźmierczak na carillonie mobilnym „Gdańsk" oraz Andrzeja Szadejki na wyremontowanych organach.

 

Jubileusz obchodów 400-lecia barokowych organów we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku trwa. Z tej okazji, jak również z okazji Światowego Zjazdu Gdańszczan, w sobotę, 7 lipca 2018 r. odbędzie się niezwykły Koncert na 8 klawiatur w wykonaniu gdańskich artystów.

 

Od najcichszego klawesynu, poprzez donośne organy, aż po potężne dzwony carillionu

Obchody jubileuszu 400-lecia powstania wielkich organów Mertena Friese w kościele Świętej Twórcy trwają. To okazja, aby pozachwycać się pięknem brzmienia unikatowych organów we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku, których inauguracja niedawno miała miejsce. W trakcie koncertu w półgodzinnych minirecitalach będzie można posłuchać kolorowego brzmienia różnych  instrumentów klawiszowych. Od najcichszego klawesynu w prezbiterium kościoła Św. Trójcy, poprzez donośne organy w nawie głównej, aż po potężne dzwony mobilnego carillonu przed wejściem na klasztorny dziedziniec. O poziom artystyczny zadbają znani gdańscy muzycy – Alina Ratkowska, Monika Kaźmierczak i Andrzej Szadejko. Usłyszymy m.in. dzieła znanych mistrzów – Bacha i Haendla, ale również kompozytorów gdańskich – Erbena i Goldberga.

 

Odbudowujemy przeszłość, tworzymy historię

Projekt Koncerty dla Gdańszczan jest specjalną platformą artystyczno-edukacyjną. W odbudowę wielkich barokowych organów Mertena Friese zaangażowało się wielu ludzi i organizacji, dając przykład udziału społecznego w ochronę naszego dziedzictwo kulturowego. Organy we franciszkańskim kościele św. Trójcy to ewenement architektoniczny na skalę światową. Instrument został zbudowany przy użyciu technik organmistrzowskich i materiałów charakterystycznych dla XVII- i XVIII-wiecznego Pomorza. Organy to tysiące metalowych piszczałek. Odbudowana sekcja wielkich organów, zwana Rückpositivem, zawiera tych piszczałek bez mała 800.

 

Demonstracje muzyczne

Przed koncertem o godz. 10.00, 11.00, 13.00 i 14.00 będzie można wysłuchać krótkich demonstracji muzycznych na carillonie i organach. Odwiedziny świątyni i wyjątkowy koncert to dobra okazja do zakupu specjalnego wydawnictwa jubileuszowego i wsparcia projektu organowego poprzez deklarację bycia patronem konkretnej piszczałki organowej. O szczegółach można dowiedzieć się w trakcie koncertu.

 

 

Koncert na 8 klawiatur

  • 7 lipca 2018 r., sobota, godz. 16.30 
  • kościół franciszkański pw. Świętej Trójcy
  • ul. Świętej Trójcy 1
  • Gdańsk-Stare Przedmieście
  • wstęp – wolny

Wystąpią:

  • Alina Ratkowska – klawesyn
  • Monika Kaźmierczak – karylion mobilny
  • Andrzej Szadejko – organy

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Trójca Sztuki – Organy u Franciszkanów

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.