Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/32d0de47-8c60-4721-937f-7b4becef2b6a.jpg Oczywistość czy przedmiot kontrowersji? Debata o pozycji kościoła w odrodzonej Polsce

Oczywistość czy przedmiot kontrowersji? Debata o pozycji kościoła w odrodzonej Polsce

Adam Szostkiewicz

Po wakacyjnej przerwie wraca cykl Gdańskich Debat Obywatelskich. Ich pierwszym gościem będzie Adam Szostkiewicz, który podejmie temat sytuacji kościoła w Polsce. Otwarte spotkanie odbędzie się we wtorek, 11 września 2018 r., tradycyjnie w Ratuszu Głównego Miasta.

 

Tematem najbliższej debaty będzie dominująca pozycja Kościoła katolickiego oraz jego relacje z państwem w odrodzonej Polsce. Adam Szostkiewicz przedstawi podobieństwa i zasadnicze różnice, które charakteryzują położenie kościoła w okresie międzywojennym oraz po 1989 r.

Adama Szostkiewicza to dziennikarz i publicysta, działacz Klubu Inteligencji Katolickiej oraz rzecznikiem prasowym krakowskiego Komitetu Obywatelskiego. Od 1988 do 1999 r. pracował w „Tygodniku Powszechnym”. W 1999 r. przeszedł do „Polityki”, gdzie publikuje na tematy międzynarodowe, a także społeczno-religijne.. Jest laureatem nagrody publicystycznej Krakowskiej Fundacji Kultury (2002), nagrody Mordechaja Anielewicza (2006). W 2014 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Polskie dziedzictwo wyznaniowe

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. nie zmieniło wiele w jej dziedzictwie wyznaniowym. Podobnie jak przed rozbiorami społeczeństwo Rzeczypospolitej podzielone było między pięć wyznań: rzymskokatolickie, prawosławne, grekokatolickie, ewangelickie i judaizm.

W 1931 r. ponad 60 proc społeczeństwa wyznawało pierwszy obrządek, co dziesiąty obywatel był wyznania prawosławnego, mojżeszowego bądź grekokatolickiego. Ewangelicy stanowili ledwie 3 proc ogółu, a blisko 1 proc deklarowało się jako ateiści.

– Znaczenie kościoła dla części społeczeństwa jest oczywistością, choć dla niektórych to przedmiot kontrowersji. Tkwią one u zarania II RP – mówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich. – Warto przytoczyć tu Romana Dmowskiego, który uważał, iż „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości […], ale tkwi w jej istocie, […] a oderwanie narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem istoty tego pierwszego”. Tadeusz Boy-Żeleński z kolei uważał, że katolicyzm w Polsce to w 80 proc. przemysł, a w 20 proc. religia. To, być może kontrowersyjne twierdzenie, wbrew pozorom nie może zadziwiać. Ksiądz Kazimierz Lutosławski w podręczniku dla młodzież harcerskiej z 1920 r. pisał tak: „Cóż by ci przyszło z wolnej ojczyzny, gdyby Kościół miał na tym stracić?”.

Dziś, choć III RP jest niemalże wyznaniowo heterogeniczna, a w samym społeczeństwie zachodzą zupełnie inne procesy, stanowisko kościoła w Polsce wobec państwa i społeczeństwa wydaje się sięgać dwudziestolecia międzywojennego. Czy tak jest w istocie?

 

Kościół w Polsce

  • 11 września 2018 r., wtorek, godz. 18.00-20.00
  • Ratusz Głównego Miasta
  • Wielka Sala Wety
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Baner debaty Kościół w Polsce

 

Gdańskie Debaty Obywatelskie to cykl 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski oraz element obejmującego województwo pomorskie projektu Niepodległa 1918-2018, czyli obchodów setnej rocznicy odrodzenia państwowości polskiej. Spotkania z zaproszonymi gośćmi: historykami, działaczami społecznymi, dziennikarzami, odbywają się w Ratuszu Głównego Miasta na początku każdego miesiąca i potrwają do listopada. Debaty moderuje redaktor Jerzy Sosnowski.

Program Gdańskich Debat Obywatelskich znajduje się na portalu miasta Gdańska.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.