Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Obchody z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja w Gdańsku. Co będzie się działo w Operze Bałtyckiej i pod pomnikiem Jana III Sobieskiego?

Obchody z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja w Gdańsku. Co będzie się działo w Operze Bałtyckiej i pod pomnikiem Jana III Sobieskiego?

Orkiestra Opery Bałtyckiej podczas koncertu dla kombatantów w 2017 r.

Koncert „Znasz-li ten kraj" – nowe odczytanie pieśni Moniuszki oraz uroczysta msza święta w bazylice Mariackiej, która zostanie poprzedzona złożeniem kwiatów pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego to uroczystości w Gdańsku, w których m.in. wezmą udział pomorscy kombatanci.

 

Poza kombatantami w wydarzeniach wezmą też udział m.in. przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

Złożenie kwiatów pod pomnikiem i uroczysta msza święta

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Gdański w Gdańsku jako współorganizatorzy zapraszają na uroczyste obchody 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wydarzenie rozpocznie się pod pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym złożeniem kwiatów o godz. 11.00. A o godz. 12.00 w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w przy ul. Podkramarskiej 5 odbędzie się msza święta.

 

Jubileuszowy koncert

Tego samego dnia w Operze Bałtyckiej na godz. 17.00 zaplanowano koncert upamiętniający 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej. „Znasz-li ten kraj” to niezwykły kameralny projekt teatralny, w którym artyści młodego pokolenia przygotowali pieśni Stanisława Moniuszki w całkiem nowej aranżacji. Kwartet Opera to złożony z młodych gdańskich artystów kwartet smyczkowy, który specjalizuje się w muzyce operowej, baletowej i akompaniamentach wokalnych. Dodatkowo, podczas koncertu, towarzyszyć im będzie pianista i dyrygent Michał Krężlewski oraz dwoje solistów – sopranistka Karolina Sołomin oraz baryton Kamil Pękala. Wszyscy wykonawcy koncertu na stałe są związani z Operą Bałtycką,

Zaproszeni goście usłyszą takie pieśni jak np. „Groźna dziewczyna”, „Prząśniczka czy ballada „Czaty”. – Organizowany, po raz kolejny, wspólnie przez marszałka Mieczysława Struka, kpt. Henryka Bajduszewskiego przewodniczącego Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego oraz Operę Bałtycką koncert jest doskonałą okazją, aby podziękować wszystkim kombatantom, osobom represjonowanym i weteranom za ich trud i zaangażowanie – mówi Andrzej Kowalczys, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Bohaterska postawa naszych seniorów w czasie II wojny światowej jest najlepszym przykładem dla młodego pokolenia, jaką wartość miały i nadal mają dla nich takie słowa jak „honor” i „ojczyzna” – dodał Kowalczys.  

 • reżyseria i prowadzenie: Tomasz Podsiadły
 • aranżacje i kierownictwo muzyczne: Przemysław Treszczotka

obsada:

 • Karolina Sołomin – sopran
 • Kamil Pękala – baryton
 • Tomasz Kulisiewicz – I skrzypce
 • Przemysław Treszczotka – II skrzypce
 • Krzysztof Jakub Szwarc – altówka
 • Barbara Misiewicz – wiolonczela
 • Michał Krężlewski – fortepian

 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w Gdańsku

 • 3 maja 2019  r., piatek,
 • godz. 11.00 – złożenie kwiatów pod pomnikim Jana III Sobieskiego, Targ Drzewny 
 • godz. 12.00 – msza św. w bazylice Mariackej, ul. Podkramarska 5
 • godz. 17.00 – koncert „Znasz-li ten kraj”, Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.