Spotkanie połączone z warsztatami poprowadzi Anna Desogus. Jest doradcą i edukatorką w obszarze zrównoważonego rozwoju i zero waste. Pracuje z sektorem prywatnym, publicznym i organizacjami pozarządowymi. Działa pod szyldem Ambasady Czystej Planety. Prowadzi wykłady oraz warsztaty dotyczące m.in. zasad zero waste na poziomie jednostki i firmy, metod ograniczania odpadów, poprawnej segregacji oraz odpowiedzialnego podejścia do plastiku. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu Miasto 2050.

 

Jak prawidłowo segregować odpady?

Podczas sobotniego spotkania będą m.in. prelekcja dotycząca problemów związanych z odpadami, ograniczenia dotyczących recyklingu plastiku, zasady segregacji odpadów i zero waste. Odbędą się też praktyczne ćwiczenia dotyczące frakcji odpadów i solidna dawka motywacji do prawidłowego i odpowiedzialnego postępowania z odpadami. – Cyklem Miasto 2050 poszerzamy świadomość mieszkańców na temat tego, jak zmieniają się nasze miasta i ich otoczenie w procesie nieuchronnych zmian klimatycznych – mówi Paulina Cichosz z Instytutu Kultury Miejskiej. – Staramy się zachęcać do podejmowania oddolnych inicjatyw i działań, by na Ziemi żyło nam się mądrzej, świadomiej i lepiej. Dbamy o to, by wspólnie, małymi krokami​ rozpocząć ratowanie przyszłości naszej i naszych dzieci – dodaje Cichosz.

O projekcie

Na cykl Miasto 2050 składają się: wykłady z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami​, jak również spotkania z reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w szeroko rozumiane działania na rzecz świadomego życia. Poruszone będą też tematy wizji przyszłości, antropocenu i wymierania gatunków, dbania o naturę, zagospodarowania odpadów, świadomej konsumpcji czy odpowiedzialnej mody. Przez cały rok odbywają się będą pokazy cenionych filmów dokumentalnych promujących świadomość społeczną​, a także warsztaty ​wprowadzające nabytą wiedzę w codzienne życie. Wszystko to, by wymiernie działać na rzecz budowania lepszego świata.

Jaki klimat będzie panował w mieście przyszłości? Jak będzie wyglądało życie w 2050 roku? Czy będzie mieli dostęp do bieżącej wody? Jak wiele gatunków zwierząt wymrze do tego czasu? Czy poziom morza podniesie się na tyle, że zaleje przybrzeżne miasta? Czy choć część lasów deszczowych przetrwa do tego czasu? I najważniejsze – czy możemy cokolwiek zrobić, żeby polepszyć ponurą wizję świata, jaki mogą zastać nasze, dzieci, wnuki…? Instytut Kultury Miejskiej nie pozostaje obojętny na te pytania. Próbuje szukać na nie odpowiedzi w ramach spotkań pod szyldem Miasto 2050.

 

Segregacja i recykling – od podstaw do mistrzostwa 

  • 29 lutego 2020 r., sobota, godz. 11.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długa 39/40
  • Gdańsk