Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/169fe1c5-7303-43d2-b8ca-03b335af5ef1.jpg O rzeczach ważnych i tych całkiem codziennych. Czytanie performatywne w IKM

O rzeczach ważnych i tych całkiem codziennych. Czytanie performatywne w IKM

Maria Maj i Wojciech Chorąży

W Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek,18 czerwca odbędzie się czytanie performatywne. Wystąpią Maria Maj w roli matki, Wojciech Chorąży jako syn i Anna Próchniak w roli kobiety. Reżyseruje je Tomasz Cyz.

 

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy to jedna z najbardziej zadziwiających książek ostatnich lat. Książka-esej, esej intymny, osobisty, opowieść o porządkowaniu rzeczy i wspomnień. Wicha w sposób oszczędny i czuły opowiada o rzeczach ważnych i tych całkiem codziennych. „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza to podobnie smutno-wesoła, nielinearna, składająca się z kilku scen opowieść, w której literackość miesza się z tym, co teatralne i intymne.

Książka zdobyła nagrody i wyróżnienia: Paszport “Polityki”2018 – laureat, Nagroda Literacka “Nike” 2018 – nominacja, Nagroda Literacka Gdynia 2018 – nominacja, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza 2018 – laureat.

 

O artystach

Maria Maj – aktorka teatralna i filmowa, od lat związana z TR Warszawa. Publiczności kinowej znana jest m.in. z filmów: „Edi” Piotra Trzaskalskiego (2002), „Moje pieczone kurczaki” Iwony Siekierzyńskiej (2002), „Pogoda na jutro” Jerzego Stuhra (2003) oraz filmów Łukasza Barczyka: „Patrzę na Ciebie, Marysiu” (1999) i „Przemiany” (2003). Otrzymała m.in.: nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę żeńską na XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (2002) za rolę w filmie „Moje pieczone kurczaki” oraz nagrodę za rolę matki w sztuce „Absynt” na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2007).

Wojciech Chorąży – absolwent Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie – filia we Wrocławiu, w latach 1995-1998 występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, a w latach 1998-2007 aktor Teatru Nowego w Łodzi. Występuje w Teatrze Polonia (“Ślady” w reż. Piotra Ratajczaka, “Na czworakach” w reż. Jerzego Stuhra).

Anna Próchniak – absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (PWSFTviT). Aktorka filmowa i teatralna. Za rolę Kamy w “Mieście 44” Jana Komasy w 2014 podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę Wschodząca Gwiazda Elle, a w 2015 r. była nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Zadebiutowała w filmie “Bez wstydu” Filipa Bajona (2012), a za rolę w tym filmie została nominowana do nagrody Złotej Kaczki. Za rolę w spektaklu “Marzenie Nataszy” otrzymała nagrodę w kategorii duet aktorski (wspólnie z Joanną Osydą) na VI Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Dramaturgii „Kolada Plays” w Jekaterynburgu oraz nagrodę dla Najlepszej Debiutującej Aktorki podczas 2. Festiwalu Debiutów „Pierwszy Kontakt” w Toruniu. Zagrała w nagrodzonym Silver Remi na festiwalu w Houston spektaklu cyklu Teatroteka – Holzwege w reż. Tomasza Cyza.

Tomasz Cyz – reżyser, eseista, absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Autor przedstawień operowych, dramatycznych, słuchowisk i spektakli dla dzieci, m.in. “Rusałka Dvoraka” (Łódź, 2010), “Rodelinda Händla” (Warszawa, 2015), Najdzielniejszy z rycerzy  Pendereckiego (Opera Wrocławska, 2018), “Clarissima” Justyny Bargielskiej (Zakopane, 2014), “Moja pierwsza śmierć w Wenecji” Justyny Bargielskiej (Teatr Dramatyczny w Warszawie, 2015), “Po wygnaniu” według poezji Czesława Miłosza (Teatr Nowy w Krakowie, 2017), “Lolita” według Nabokova (Teatr Nowy w Łodzi, 2019). Dla cyklu „Teatroteka” wyreżyserował sztukę Marty Sokołowskiej Holzwege o kompozytorze Tomaszu Sikorskim (nagrody za montaż i scenografię na Teatroteka Fest 2019, Silver Remi na WorldFest Houston 2019 w kategorii „Dramatic”). Współpracuje z Fundacją Miasto Literatury, autor performansów poetyckich Pokój Ginczanki (z Marią Dębską, 2016), Pokój Tranströmera (z Krzysztofem Globiszem, 2018).

 

Czytanie perforamtywne „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”

  • 18 czerwca 2019, wtorek, godz. 19.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp: 10 zł

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

Czytanie performatywne_baner

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.