Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nowy dyrektor i od razu wpadka. Można za darmo zwiedzać Muzeum II Wojny Światowej

Nowy dyrektor i od razu wpadka. Można za darmo zwiedzać Muzeum II Wojny Światowej

Karol Nawrocki. Fot. Jerzy Pinkas/Gdansk.pl

– Mówienie, że nic nie można zmienić, jest niestosowne – stwierdził Karol Nawrocki, nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tymczasem muzeum musiało zawiesić sprzedaż biletów. Teraz można je zwiedzać… za darmo.

 

Nawrocki spotkał się z dziennikarzami we czwartek, 6 kwietnia 2017 r., późnym popołudniem. Padały przede wszystkim pytania o kształt wystawy stałej.

 

„Nie ma terminów modyfikacji”

Nowy dyrektor zaznaczył, że najpierw sam musi wystawę obejrzeć, ale zmian nie wykluczył. – Historię przeżywa się raz, a opisuje wiele razy. W świecie naukowym jest oczywiste, że dzieła naukowe podlegają recenzjom. Więc nie zamykam się na to, że naukowcy czy opinia publiczna wskażą rzeczy, które należałoby zmienić czy poprawić. W świecie nauki obowiązuje otwartość na opinie i recenzje, więc mówienie, że nic nie można zmienić, jest niestosowne. Być może pewne fragmenty wystawy mogą zostać zmienione. Ale ja nie przychodzę z zadaniem zmian w wystawie, ja mam dokończyć proces łączenia instytucji, zabezpieczyć funkcjonowanie muzeum. Nie ma żadnych terminów modyfikacji – mówi Karol Nawrocki.

– Co Pan sądzi o wystawie? – dopytywali się dziennikarze. 

– Muszę zobaczyć, co naprawdę na niej jest. Moja opinia będzie ważna, ale z drugiej strony, zostanie wyłoniona nowa rada programowa z autorytetami w dziedzinie II wojny światowej. Otwieram się na zdanie innych. Nie wiem, kto będzie w radzie. To jest prerogatywa pana ministra Glińskiego, to on taką radę wyłania we współpracy ze mną.

Dyrektor oświadczył, że nie planuje zwolnień ani zamknięcia wystawy. Ogłosił też, że zaproponował profesorowi Machcewiczowi pozostanie w zespole, jako szeregowy pracownik MIIWŚ. Zaznaczył jednak, że z wieloma słowami profesora Machcewicza odnośnie funkcjonowania MIIWŚ się nie zgadza. Nawrocki ciepło wypowiedział się o jednym z wicedyrektorów muzeum: – Doktor Janusz Marszalec był de facto budowniczym tego muzeum, ma ogromną wiedzę na temat jego funkcjonowania. Życzliwie mi dziś cały dzień pomaga i jest to pewien potencjał, który można zagospodarować. Ścieżka negocjacji się rozpoczęła. Być może zostanie w zespole.

 

Bilety za 0 złotych

Późnym wieczorem w czwartek dyrektor wstrzymał internetową sprzedaż biletów do muzeum. Przyczyną ma być to, że po połączeniu z Muzeum Westerplatte nowa placówka nie ma numeru NIP i nie jest zarejestrowana w systemie fiskalnym. Oznacza to, że muzeum nie może sprzedawać biletów.

Informacja o tym pojawiła się na na stronie muzeum: „W związku z połączeniem Muzeum zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w najbliższych dniach sprzedaż biletów prowadzona jest wyłącznie w kasach Muzeum. Bilety wydawane będą zgodnie z zasadami dnia wolnego od sprzedaży w regulaminie”.

Oznacza to, że od piątku, 7 kwietnia 2017 r. do MIIWŚ będzie się wchodziło na bilet za 0 zł, który można pobrać w kasie na miejscu. Nie wiadomo, ile to potrwa i jakie będą straty placówki. Zdaniem portalu Gdańsk.pl, mogą one wynieść setki tysięcy złotych.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.