Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nowy dyrektor i od razu wpadka. Można za darmo zwiedzać Muzeum II Wojny Światowej

Nowy dyrektor i od razu wpadka. Można za darmo zwiedzać Muzeum II Wojny Światowej

Karol Nawrocki. Fot. Jerzy Pinkas/Gdansk.pl

– Mówienie, że nic nie można zmienić, jest niestosowne – stwierdził Karol Nawrocki, nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tymczasem muzeum musiało zawiesić sprzedaż biletów. Teraz można je zwiedzać… za darmo.

 

Nawrocki spotkał się z dziennikarzami we czwartek, 6 kwietnia 2017 r., późnym popołudniem. Padały przede wszystkim pytania o kształt wystawy stałej.

 

„Nie ma terminów modyfikacji”

Nowy dyrektor zaznaczył, że najpierw sam musi wystawę obejrzeć, ale zmian nie wykluczył. – Historię przeżywa się raz, a opisuje wiele razy. W świecie naukowym jest oczywiste, że dzieła naukowe podlegają recenzjom. Więc nie zamykam się na to, że naukowcy czy opinia publiczna wskażą rzeczy, które należałoby zmienić czy poprawić. W świecie nauki obowiązuje otwartość na opinie i recenzje, więc mówienie, że nic nie można zmienić, jest niestosowne. Być może pewne fragmenty wystawy mogą zostać zmienione. Ale ja nie przychodzę z zadaniem zmian w wystawie, ja mam dokończyć proces łączenia instytucji, zabezpieczyć funkcjonowanie muzeum. Nie ma żadnych terminów modyfikacji – mówi Karol Nawrocki.

– Co Pan sądzi o wystawie? – dopytywali się dziennikarze. 

– Muszę zobaczyć, co naprawdę na niej jest. Moja opinia będzie ważna, ale z drugiej strony, zostanie wyłoniona nowa rada programowa z autorytetami w dziedzinie II wojny światowej. Otwieram się na zdanie innych. Nie wiem, kto będzie w radzie. To jest prerogatywa pana ministra Glińskiego, to on taką radę wyłania we współpracy ze mną.

Dyrektor oświadczył, że nie planuje zwolnień ani zamknięcia wystawy. Ogłosił też, że zaproponował profesorowi Machcewiczowi pozostanie w zespole, jako szeregowy pracownik MIIWŚ. Zaznaczył jednak, że z wieloma słowami profesora Machcewicza odnośnie funkcjonowania MIIWŚ się nie zgadza. Nawrocki ciepło wypowiedział się o jednym z wicedyrektorów muzeum: – Doktor Janusz Marszalec był de facto budowniczym tego muzeum, ma ogromną wiedzę na temat jego funkcjonowania. Życzliwie mi dziś cały dzień pomaga i jest to pewien potencjał, który można zagospodarować. Ścieżka negocjacji się rozpoczęła. Być może zostanie w zespole.

 

Bilety za 0 złotych

Późnym wieczorem w czwartek dyrektor wstrzymał internetową sprzedaż biletów do muzeum. Przyczyną ma być to, że po połączeniu z Muzeum Westerplatte nowa placówka nie ma numeru NIP i nie jest zarejestrowana w systemie fiskalnym. Oznacza to, że muzeum nie może sprzedawać biletów.

Informacja o tym pojawiła się na na stronie muzeum: „W związku z połączeniem Muzeum zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w najbliższych dniach sprzedaż biletów prowadzona jest wyłącznie w kasach Muzeum. Bilety wydawane będą zgodnie z zasadami dnia wolnego od sprzedaży w regulaminie”.

Oznacza to, że od piątku, 7 kwietnia 2017 r. do MIIWŚ będzie się wchodziło na bilet za 0 zł, który można pobrać w kasie na miejscu. Nie wiadomo, ile to potrwa i jakie będą straty placówki. Zdaniem portalu Gdańsk.pl, mogą one wynieść setki tysięcy złotych.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.