Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nowe oddziały, wyposażenie i skuteczniejsze leczenie w Kościerzynie, Bytowie i Chojnicach

Nowe oddziały, wyposażenie i skuteczniejsze leczenie w Kościerzynie, Bytowie i Chojnicach

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie z lotu ptaka

Prawie 28 mln zł dla kaszubskich szpitali. Zyskają pacjenci, którzy szybciej umówią się do lekarza specjalisty, zaczną terapię i będą mieli szansę na sprawniejsze leczenie.

 

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, podpisali w czwartek, 27 lipca 2017 r. trzy umowy związane z ochroną zdrowia na Pomorzu. Skorzystają na nich pacjenci Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Szpitala Powiatu Bytowskiego oraz Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach.

 

Rosnąca liczba chorób cywilizacyjnych

Realizacja projektów ma szczególne znaczenie strategiczne w zakresie diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych. Głównym celem jest zmniejszenie dysproporcji w dostępie do wysokiej jakości usług zdrowotnych. Projekty wpisują się też w cele realizowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która chce do 2025 r. ograniczyć o 25 % liczbę przedwczesnych zgonów spowodowanych przez choroby cywilizacyjne. Chodzi przede wszystkim o nowotwory, cukrzycę oraz przewlekłe choroby dróg oddechowych.

– Szybka diagnoza daje większą możliwość skutecznego leczenia, a tym samym szybszy powrót pacjenta do zdrowia – podkreśla marszałek Mieczysław Struk. I dodaje: – Zależy nam na tym, aby usługi oferowane przez jednostki medyczne na terenie województwa były na jak najwyższym poziomie. Dbałość o zdrowie naszych mieszkańców jest dla nas priorytetem.

Z kolei wicemarszałek Ryszard Świlski wspomniał o dobrym gospodarowaniu finansami na Pomorzu. – Województwo pomorskie w skali kraju jest jednym z liderów w zakresie pozyskiwania i wykorzystania unijnych środków przez beneficjentów regionu – powiedział.

 

W Kościerzynie idą zmiany

W szpitalu w Kościerzynie zmodernizowany i doposażony będzie Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Zostaną też wydzielone i zaopatrzone w nowoczesny sprzęt nowe zakłady – Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej, Zakład Patomorfologii oraz oddział chirurgii onkologicznej. Dotyczy to również sali gastroenterologii w ramach oddziału chorób wewnętrznych, oddziału ginekologii czy rozbudowy poczty pneumatycznej. Powiększona o pracownię cytostatyków i doposażona zostanie apteka przyszpitalna.

Wśród przeprowadzonych prac będą remonty budowlane, wodno-kanalizacyjne, elektryczne i teletechniczne. Zainstalowana zostanie komfortowa klimatyzacja i wentylacja oraz nowoczesne oświetlenie.Wyeksploatowany sprzęt oraz braki w dostępie do specjalistycznej aparatury medycznej to jeden z podstawowych problemów kościerskiego szpitala. Dzięki wprowadzonym zmianom mieszkańcy szybciej dostaną się do specjalistów, a leczenie znacznie się skróci.

Projekt jest częścią Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kościerzyny i powiatów ościennych, którego celem poprawa jakości życia mieszkańców. Projekt dla Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie będzie realizowany do września 2020 r. Wartość projektu to ponad 14 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 to prawie 12 mln zł.

 

Bez kolejek w szpitalu w Bytowie

W zakresie prac zaplanowanych przez Szpital Powiatu Bytowskiego zmodernizowany zostanie blok operacyjny oraz oddział chirurgiczny, a także stworzona komunikacja wewnętrzna umożliwiająca transport pacjentów na blok operacyjny. W tym celu wybudowana zostanie winda, a korytarze i klatki schodowe dostosowane zostaną do norm i odpowiednich przepisów przeciwpożarowych.

Blok operacyjny i oddział chirurgiczny oraz oddział chorób wewnętrznych wyposażone zostaną w specjalistyczny sprzęt oraz aparaturę medyczną, co znacząco wpłynie na jakość usług. Dla personelu medycznego organizowane będą szkolenia z zakresu chirurgii małoinwazyjnej, techniki operacji laparoskopowej, diagnostyki USG.

Zakończenie projektu zaplanowano na lipiec 2018 r. Realizowany jest w ramach Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Bytowa. Całkowita wartość to prawie 6 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 to ponad 3,5 mln zł.

 

Nowe usługi w Chojnicach

Chojnicki szpital zyska nowy budynek Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej wraz z doposażeniem w niezbędny sprzęt i aparaturę. W Centrum znajdować się będzie pracownia endoskopowa przewodu pokarmowego, gabinet zabiegowy z pracownią biopsji, poradnie specjalistyczne: onkologiczna, chirurgii, gastroenterologiczna, a także oddział chemioterapii z trybem ambulatoryjnym oraz zaplecze sanitarne, rejestracja i sekretariat.

Zaplanowano również szkolenia medyczne personelu m.in. w zakresie komunikacji na linii lekarz-pacjent i pielęgniarka-pacjent, przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, budowania asertywności w relacjach z pacjentami i współpracownikami oraz prawa pacjenta w praktyce zawodowej personelu medycznego.

Zakończenie prac planuje się na czerwiec 2019 r. Projekt realizowany jest w ramach Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Chojnice – Człuchów. Wartość projektu wynosi prawie 8 mln zł. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 zostanie przeznaczanych na ten cel ponad 6,5 mln zł.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.