Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nowoczesne leczenie i opieka nad noworodkami. Prawie 3 mln zł na Oddział Neonatologii na Zaspie

Nowoczesne leczenie i opieka nad noworodkami. Prawie 3 mln zł na Oddział Neonatologii na Zaspie

Środki na remont, zakup sprzętu, kształcenie personelu medycznego i rodziców pochodzą z funduszu norweskiego. Dzięki temu mali pacjenci mają lepsze warunki powrotu do zdrowia.

 

Projekt trwał ponad 2 lata. Polegał na badaniach kobiet w ciąży, diagnostyce i leczeniu w celu zwiększenia liczby urodzeń, a także opiece nad noworodkami.

 

Na co przeznaczono środki?

Przeprowadzono gruntowny remont Oddziału Neonatologii oraz zakupiono do niego nowoczesny sprzęt. Noworodków urodzonych z niedotlenieniem nie trzeba już przewozić do innych województw. Sprzęt do wykonywania hipotermii leczniczej umożliwia ich terapię w Gdańsku.

W ramach projektu zorganizowano szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek i położnych opiekujących się noworodkami. Przeprowadzono warsztaty dla rodziców wcześniaków. Udzielano porad laktacyjnych dla matek. Wykonywano badania przesiewowe USG mózgowia noworodków oraz echokardiograficzne. Były także porady lekarza rehabilitanta i neurologopedy.

Ze środków norweskich kupiono też nowoczesną karetkę z inkubatorem, respiratorem i kardiomonitorem. Przewozi ona dzieci urodzone we wszystkich pomorskich szpitalach, które wymagają natychmiastowej pomocy.

 

Jakie będą efekty?

Niska umieralność noworodków i niemowląt, zmniejszenie ryzyka powikłań u wcześniaków i niedotlenienia okołoporodowego to wyzwania, jakim postara się sprostać personel medyczny.

Szpital liczy, że dzięki modernizacji Oddziału Neonatologii poprawi się opieka nad kobietą w ciąży. Dlatego szczególnie ważne są profilaktyka, diagnostyka i leczenie mające spowodować wzrost liczby urodzeń.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.