Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f217a772-1d01-4ae6-a489-107992280a9a.jpg Nowoczesne Centrum Geriatrii w Gdańsku. Budowa rozpocznie się we wrześniu

Nowoczesne Centrum Geriatrii w Gdańsku. Budowa rozpocznie się we wrześniu

Senior na wizycie u lekarza

Ośrodek świadczący kompleksową opiekę ambulatoryjną dla seniorów powstanie w ramach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

 

Dzięki nowej placówce seniorzy z Pomorza zyskają dostęp do bardziej wszechstronnych i specjalistycznych usług zdrowotnych, jeszcze lepiej dopasowanych do ich potrzeb. Koszt inwestycji to 12 mln zł, z czego prawie 10 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Seniorów jest coraz więcej

Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego na portalu trojmiasto.pl wyjaśniał  dlaczego opieka nad osobami w podeszłym wieku jest tak ważna.
 Nasze społeczeństwo się starzeje, a polityka senioralna musi za tymi zmianami nadążać. Tym bardziej, że z problemami wynikającymi ze starzeniem się mieszkańców będziemy mierzyć się coraz częściej. Ciągle nie doczekaliśmy się jeszcze systemowych rozwiązań, ale powstanie Centrum Geriatrii w Gdańsku oraz Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie to próba zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych seniorów.

 

Ta inwestycja poprawi opiekę zdrowotną nad osobami starszymi

Głównym celem jest zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych dla seniorów na Obszarze Metropolitalnym. Dzięki realizacji projektu zostaną wdrożone zasady opieki koordynowanej, zapewniając równocześnie współpracę pomiędzy różnym poziomami świadczeniodawców.

Poprawę jakości obsługi medycznej odczują mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku 65+ i ich rodziny. Zyskają bowiem dostęp to wszechstronnych i specjalistycznych usług zdrowotnych, a dzięki sprawniej poprowadzonemu leczeniu lub rehabilitacji szybciej uzyskają samodzielność.

Przedsięwzięcie to przyczyni się do realizacji założeń projektu „Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego dla województwa pomorskiego”. W dokumencie tym prognozuje się wzrost zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne z zakresu chorób wewnętrznych, kardiologii oraz neurologii wśród osób w podeszłym wieku. Do zaspokojenia zdiagnozowanych braków przyczynić ma się zwiększenie liczby łóżek w ramach m.in. w oddziałów geriatrycznych. Zgodnie z treścią tego dokumentu szacunkowy wzrost zapotrzebowania na łóżka dedykowane pacjentom w wieku podeszłym do 2029 r. wyniesie ok. 20 proc.

 

Ułatwienia dla seniorów

Centrum Geriatrii będzie się mieścić w dawnym Szpitalu Studenckim w Gdańsku przy al. Zwycięstwa 30. Realizacja projektu rozpocznie się we wrześniu 2017 r., a zakończy w sierpniu 2020 r.

Budynek będzie wyremontowany, zmodernizowany i przystosowany do opieki nad seniorami. Zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt w zakresie rehabilitacji ruchowej, kardiologicznej i pneumonologicznej. Będzie nowe wyposażenie diagnostyczne i terapeutyczne ułatwiające funkcje poznawcze, a także system teleopieki nad pacjentem, telerehabilitacji domowej oraz monitoringu pacjentów. Pomieszczenia zostaną wyposażone w podstawowe sprzęty biurowe i medyczne.

 

Wyszkolony personel

W ramach projektu odbędą się też specjalistyczne szkolenia dla: lekarzy POZ, specjalistów i pielęgniarek, fizjoterapeutów, koordynatorów zespołu, a także psychologów, dietetyków, pracowników socjalnych, opiekunów, wolontariuszy, absolwentów WZP. Zaplanowano blisko 11 szkoleń specjalistycznych dostosowanych do wypracowania i wdrożenia nowego modelu udzielania nowych form świadczeń.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.