Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nowe perony i windy. Dworzec Gdańsk Główny będzie przebudowany

Nowe perony i windy. Dworzec Gdańsk Główny będzie przebudowany

Perony stacji Gdańsk Główny

Wymienione zostaną tory i przebudowane perony. Modernizacja usprawni obsługę podróżnych

 

PKP Polskie Linie Kolejowe otworzyły oferty na modernizacje dworca Gdańsk Główny.  Najtańsza oferta opiewa na prawie 60 milionów złotych. Umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą ma zostać podpisana jeszcze przed wakacjami.

Perony do wymiany

Istniejące niskie perony zostaną zastąpione wyższymi, dostosowanymi do nowoczesnego taboru kolejowego. Dzięki temu wsiadanie i wysiadanie z pociągu będzie bezpieczniejsze.  Zainstalowane zostaną nowe windy z przejść podziemnych na perony. Obecnie osoby niepełnosprawne muszą korzystać, pod asystą pracownika dworca, z przejścia na torach. Cały dworzec zyska również nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz zostanie objęty monitoringiem. Projekt przebudowy został uzgodniony z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, dzięki czemu zostaną zachowane historyczne wiaty nad peronami.

Duże inwestycje, będą utrudnienia

Oprócz przebudowy peronów kolej planuje modernizację zabytkowego budynku dworca. Przygotowywany jest przetarg na modernizacje obiektu.  Również Gdańsk prowadzi inwestycje w jego pobliżu związane z przebudową układu drogowego.   W projekcie jest też budowa dużego parkingu rowerowego.

Tak duża inwestycja wpłynie na organizację ruchu kolejowego. O konkretnych utrudnieniach dla pasażerów będzie wiadomo po podpisaniu umowy z wykonawcą – wyjaśnia PLK.  Jak informuje zespół prasowy PKP PL  stacja Gdańsk Główny jest ostatnim niezmodernizowanym na Pomorzu elementem linii kolejowej  9 Gdańsk – Warszawa.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.