Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nowe drogi i monitoring. Węzeł transportowy w Wejherowie będzie wybudowany

Nowe drogi i monitoring. Węzeł transportowy w Wejherowie będzie wybudowany

Budynek dworca PKP w Wejherowie

Nowe chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe i parkingi. Z wyremontowanego węzła w Wejherowie rocznie ma korzystać 5 mln pasażerów. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec 2019 r.

 

Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali 24 kwietnia 2017 r. z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem umowę. Jej efektem będzie wybudowanie węzła transportowego.

– To modelowy węzeł integracyjny, który będzie realizowany w Wejherowie – powiedział prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. – Będzie bezkolizyjny, gdyż zostanie wybudowany tunel, który umożliwi samochodom o różnych gabarytach przemieszczanie się z południowej do północnej części Wejherowa. Węzeł powstanie w pobliżu dworca kolejowego. Umożliwi mieszkańcom okolicznych wiosek dojazd samochodami do Wejherowa, zostawienie tam swoich aut i dalszą podróż do Trójmiasta – dodał.

Jakie będą zmiany?

Podróżni skorzystają z zupełnie nowej infrastruktury. Zostaną wybudowane chodniki, ścieżki rowerowe, parkingi wraz z drogami dojazdowymi do nich oraz przystanki i zatoki autobusowe. Powstanie tunel pod torami kolejowymi, zostaną wybudowane zejścia do tunelu, a także zamontowane windy dla osób niepełnosprawnych. Zaplanowano też budowę systemu kanalizacji deszczowej dla parkingów. Zostanie założony monitoring i nowe oświetlenie na ulicach. Rowerzyści skorzystają ze stojaków i boksów rowerowych. Dzięki wybudowaniu węzła pasażerowie będą mogli korzystać z różnych środków komunikacji. Zostawią rower czy auto, wsiądą do pociągu i pojadą dalej. Zaoszczędzą czas, podróż będzie bezpieczniejsza i wyprodukują mniej spalin.

Inwestycja ma zachęcić do korzystania z publicznego transportu zbiorowego. Szacuje się, że z wybudowanej infrastruktury rocznie skorzysta blisko 5 mln pasażerów.

Projekt składa się z dwóch części: północnej w pasie drogowo-kolejowym oraz południowej – w rejonie dworca PKP i ul. Kwiatowej po stronie południowej torów, które tworzą jedną, spójną inwestycję.

 

Marszałek Mieczysław Struk i prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. Fot. Sławomir Lewandowski

Marszałek Mieczysław Struk i prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. Fot. Sławomir Lewandowski

Ile kosztuje projekt?

Budowa węzła integracyjnego Wejherowo ul. Kwiatowa wraz z trasami dojazdowymi będzie kosztować prawie 30 mln zł, z czego prawie 19 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.